Hlavní obsah
 

Hora Bořeň nabízí hezké výhledy. Prohlédněte si její okolí z ptačí perspektivy

Hora Bořeň nad Bílinou je ideálním místem pro krátký a nenáročný výlet. Na její vrchol vede přímo z města naučná osmikilometrová stezka, a v cíli si můžete užít krásný výhled na všechny světové strany. Za dobrého počasí se dají zhlédnout hory Milešovka, Klínovec nebo město Teplice.

 
Hora Bořeň nabízí hezké výhledy. Prohlédněte si její okolí z ptačí perspektivy

Vrch Bořeň, ležící jen několik kilometrů od Bíliny, patří k symbolům Českého středohoří. Přestože je vysoký jen 539 metrů, a zdaleka se neřadí k nejvyšším českým horám, tyčí se nad okolní krajinou a je odsud pěkný výhled do okolí.

Místo je ideální pro nenáročný výlet. Z náměstí v Bílině vede po zelené značce okružní naučná cesta kolem úpatí hory. Dlouhá je necelých sedm kilometrů a končí u lázní Bílina. Výšlapem na vrchol po upravené cestě se pak cesta ještě o kilometr prodlouží. Převýšení je necelých 350 metrů.

Bořeň

Foto: Novinky

Informační tabule na stezce jsou zaměřené na botaniku, zoologii, ekologii a geologii. Do Bíliny se dostanete nejlépe vlakem z Ústí na Labem nebo autobusem z Loun.

Výhled na všechny strany

Z vrchu Bořeň je krásný výhled na všechny světové strany. Na severu se rozkládá město Bílina, napravo od něj se tyčí hrad Sukoslav a za ním pak nejvyšší hora Českého středohoří Milešovka. Na východě leží Krušné hory, za hezkého počasí je vidět i Klínovec. Dohlédnout se dá také na Teplice a Most.

Místo je také oblíbenou destinací pro horolezce, a to hlavně kvůli znělci, hornině, která horu tvoří. Odborníky je dokonce považována za největší znělcové těleso v Evropě, v České republice zase za nejskalnatější, samostatně stojící vrch.

Bořeň se začal tvořit sopečnou činností přibližně před 33 až 35 miliony lety. Dlouhodobou erozí pak došlo k vypreparování vyvřelého znělce až do dnešní podoby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků