Hlavní obsah
Ve Vlčím doupěti strávil Hitler přes 800 dní. Foto: Profimedia.cz

Hitlerovo Vlčí doupě chce víc návštěvníků. Nic se nemá přehánět, tvrdí kritici

Schované v polských lesích bylo Vlčí doupě bezpečným útočištěm Adolfa Hitlera za války. Správa oblasti Srokowo, pod níž vůdcův tajný úkryt spadá, s ním má teď velkolepé plány. V rámci rozsáhlé rekonstrukce by ráda z lokality vytěžila maximum a přilákala více turistů, píše server BBC.

Ve Vlčím doupěti strávil Hitler přes 800 dní. Foto: Profimedia.cz
Hitlerovo Vlčí doupě chce víc návštěvníků. Nic se nemá přehánět, tvrdí kritici

Podle mluvčího Sebastiana Trapika se dělá maximum, aby se komplex podařilo zachovat, protože je prý důležitým svědkem minulosti. Uvažuje se při tom o takzvaném re-enactmentu, což je oživování vojenské historie s herci a inscenovanými výjevy. Kritici ovšem před takovým záměrem varují, bojí se, aby snaha přitáhnout více turistů neudělala z místa nevkusný park s nacistickou tematikou. Někteří použili i slovo Disneyland.

Přestože oživování vojenské historie je podle BBC v Polsku aktuálně velmi populární, zrovna v případě Vlčího doupěte vyvolává kontroverzi. Historik Pawel Machcewicz si myslí, že kdyby se kolem bunkrů pohybovali herci v nacistických uniformách, bylo by to šílené a pobuřující. „Expozice by měly vysvětlovat historii, dávat ji do kontextu, ale nezastínit.”

Správci oblasti se zatím snaží vylepšit alespoň turistickou infrastrukturu, přibyly nové informační panely, parkoviště, existují nicméně i plány na výstavbu hotelu a restaurace.

Neúspěšný atentát

Ve Vlčím doupěti strávil Hitler přes 800 dní. Ačkoli byl bunkr bedlivě střežen a dobře schován, neuchránil vůdce před vzbouřenými důstojníky, kteří se na něj v roce 1944 pokusili spáchat atentát a pomocí bomby v kufříku ho zavraždit. Diktátor explozi ovšem přežil jen s lehkými zraněními, mimo jiné díky masivnímu dubovému stolu, který zafungoval jako štít.

Podle Trapika je jednou z priorit zrekonstruovat právě tuto scénu a do bunkru umístit figuríny představující jednotlivé osoby, které byly výbuchu přítomny.

Když začala Rudá armáda postupovat směrem k Německu, prchl Hitler do Berlína. Nechal proto v roce 1945 Vlčí doupě vyhodit do povětří. V dalších letech se tak o hlavní slovo přihlásila příroda, která začala místo pohlcovat.

Nyní komplex navštíví kolem 300 tisíc turistů ročně. Jde většinou o Poláky a Němce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků