Hlavní obsah
Prohlídková trasa měděným dolem zaujme malé i velké návštěvníky. Foto: Vladislav Prouza, Právo

Důl Bohumír zve k prohlídce poprvé také v zimě

Zima téměř bez sněhu, jež v Jestřebích horách letos znemožňuje túry na běžkách, nabídla turistům alternativu strávit volný čas v podzemí. Brány vůbec poprvé v zimní sezoně otevřel měděný důl Bohumír v Jívce na Trutnovsku.

Prohlídková trasa měděným dolem zaujme malé i velké návštěvníky. Foto: Vladislav Prouza, Právo
Důl Bohumír zve k prohlídce poprvé také v zimě

Zájem o exkurzi v hornickém skanzenu zapsaném v seznamu kulturních památek láká návštěvníky i díky faktické nemožnosti obvyklých zimních aktivit, za nimiž prázdninoví hosté do Podkrkonoší původně přijeli.

„Letošní klima nám pomohlo. Zájemců o prohlídku dolu z okolních penzionů se hlásí celkem dost. Jde o premiérovou přípravu na další zimy, kdy bychom to chtěli rozjet ve velkém,“ potvrdila Květa Jirmanová, zástupkyně provozovatele podzemního muzea, společnosti Důl Jan Šverma ze Žacléře, která na podzim správně odhadla vývoj počasí a jívský důl Bohumír na zimu otevřela.

„Cílili jsme na školy, jež mohou prohlídku zařadit do školních osnov a během léta mají řadu dalších aktivit. Důl nabízí uvidět na vlastní oči průřez sedimentárními horninami, což se učí žáci v rámci základů geologie ve čtvrté třídě. Současné klima přivádí do dolu i rodiny s dětmi a dospělé,“ přiblížila Jirmanová.

Zimnímu provozu dolu, kde od roku 1853 do poloviny šedesátých let minulého století probíhala těžba mědi, předcházel souhlas Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Štoly třináctipatrového, sto třicet metrů hlubokého důlního díla léta slouží jako zimoviště přísně chráněných netopýrů.

„Důl, jehož čtyřsetmetrovou štolu v prvním patře se podařilo zpřístupnit veřejnosti v létě 2015, jsme mohli v zimě otevřít po souhlasu ochranářů. Ti zjistili, že netopýrů tady zimuje pomálu a pouze ve spodních patrech dolu. Zimní prohlídky je tak nemohou rušit,“ podotkla Jirmanová.

Prohlídku plánují rozšířit o další patro 

Štolu s patrnými žílami mědi v opukové stěně změnila v hornické muzeum s pomocí sbíječek, lopat, ručních vozíků a klasické dřevěné výztuže parta bývalých horníků.

„Práce to byla hrozná. Všechno pěkně rukama tak jako naši dědové, jejichž figuríny tvoří součást prohlídkové trasy,“ vzpomíná předák Miloš Hrubý na roční proměnu zčásti zavalené štoly v muzeum.

Fuška hodná kovkopů z předminulého století čeká havíře i letos, kdy hodlají po úpadnici zpřístupnit část druhého patra měděného dolu. Návštěvníci se dostanou po rozšíření prohlídkového okruhu padesát metrů pod zem.

„Požádali jsme o dotaci, s jejíž pomocí bychom to chtěli do příští turistické sezony zvládnout. Stejně jako v prvním patře tam počítáme s figurínami horníků, audiovizuálními prvky navozujícími atmosféru těžby nerostných surovin a vrátkem, kterým se vytahovaly vozíky s vytěženou horninou,“ prozradila Jirmanová.

„Patříme ke generaci, která jako jediná zažila zavírání dolů a nyní jejich otevírání jako turistické atrakce,“ doplnil ředitel společnosti Důl Jan Šverma Karel Novotný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků