Hlavní obsah
Obří umělecké dílo Alexe Chinnecka Foto: Jeff Moore

Dokonalá iluze, nad kterou si kolemjdoucí lámou hlavu

Na turisticky frekventovaném náměstí Covent Garden Piazza v Londýně je do 24. října k vidění umělecké dílo, které fascinuje nejen návštěvníky města, ale i zdejší obyvatele. Stojí tam zdánlivě roztržený dům, jehož horní polovina se vznáší ve vzduchu.

Obří umělecké dílo Alexe Chinnecka Foto: Jeff Moore
Dokonalá iluze, nad kterou si kolemjdoucí lámou hlavu

Jak je to udělané? Ptají se zaujatě kolemjdoucí, když obcházejí kolem dokola instalaci třicetiletého umělce Alexe Chinnecka na Covent Garden Piazza na východě londýnského Westminsteru. Působí to jako kouzlo.

Kolemjdoucí usilovně, ale marně, hledají mechanismus, který drží kus domu ve vzduchu.

Foto: Jeff Moore

Na náměstí stojí dům, dokonale ladící s okolní architekturou, rozervaný na dvě poloviny, z nichž ta horní nehnutě a pevně visí ve vzduchu. Skrze mezeru oddělující obě půlky je vidět na protější blok domů.

Alex Chinneck u své nejnovětší instalace

Foto: Jeff Moore

Konstrukce této instalace byla vytvořena z oceli, zbytek z pěnového polystyrenu. Na realizaci projektu pracoval zhruba stočlenný tým tři měsíce. Zázračného vznášení bylo docíleno použitím protizávaží. To je umístěno v poměrně nenápadné zelené budce stojící přímo vedle instalace.

Chinneck zaujal také svými předchozími nápady. Jedním z nich byl třeba dům vzhůru nohama, který umístil do městské části Southwark také v Londýně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků