Hlavní obsah
Obří Lešanský Buddha je oblíbenou turistickou atrakcí. Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Chránil životy rybářů už před tisíci lety, dnes fascinuje celý svět

Sečuánská provincie ukrývá mnoho turistických klenotů, které jsou někdy lépe a někdy hůře schované. Lešanský Buddha patří k těm poměrně dobře schovaným, ač by se to mohlo zdát k jeho výšce značně nepravděpodobné. Neuvěřitelných 71 metrů měřící socha sedícího Buddhy je nejvyšší svého druhu na světě, ale přesto ji jen tak nespatříte.

Obří Lešanský Buddha je oblíbenou turistickou atrakcí. Foto: Jakub Kynčl, Novinky
Chránil životy rybářů už před tisíci lety, dnes fascinuje celý svět

Socha Lešanského Buddhy se nachází několik kilometrů po řece od bezmála dvoumiliónového města Le-šan. Nachází se přímo u hory E-mej-šan, která je jednou ze čtyř posvátných hor buddhismu. Málokdy je historie samotné výstavby památky zajímavá, ale v případě Lešanského Buddhy jde o příběh, u kterého se tají dech. Ať už je pravdivý zcela, nebo jen částečně.

Hlava obřího Buddhy z Le-šanu

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Za nápadem výstavby stojí mnich Chaj Tchung, který přišel s tímto nápadem v roce 713. Důvod byl prostý - v oblasti vládly totiž velmi silné vodní proudy a často tam umírali místní rybáři. Chaj Tchung to chtěl změnit a zároveň pomoci šíření buddhismu mezi lidmi. Zorganizoval veřejnou sbírku na sochu Buddhy, která měla rybáře na nebezpečí v daném místě upozorňovat a zároveň je chránit. Jenže...

Obří Buddha není ve skále vytesán zcela sám...

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Vydloubl si oko

Chaj Tchung byl šikovný a brzy se mu podařilo sehnat velké množství peněz. Jenže to neušlo pozornosti úředníků, kteří chtěli jeho sbírku zdanit. To ale nepočítali s tím, čeho je Chaj Tchung schopný. Výběrčímu daní oznámil, že peníze vybrané od dobrých lidí zdanit nenechá a nabídl mu místo nich své oko, které si skutečně vydloubl. Svým krokem ho vyděsil natolik, že jej výběrčí daní přestali obtěžovat.

Rozměry jednotlivých částí Buddhy jsou fascinující.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

I tak ale vše postupovalo pomaleji než Chaj Tchung čekal. Ač na soše pracovaly průběžně stovky pracovníků a výstavba byla jednou kvůli absenci financí zcela zastavena, nakonec bylo dílo po 90 letech hotové. Sice dávno po smrti svého duchovního otce, ale přece. A co je úctyhodné - stojí až do dneška.

Jeden z Bamjánských Buddhů před zničením v roce 2001 a prázdný výklenek po jeho zničení hnutím Tálibán.

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

To samé bohužel není možné říci o dalších známých sochách Buddhů v Afghánistánu. Bamjánští Buddhové sice odolali zubu času, neodolali však lidské hlouposti. V roce 2001 je i navzdory snaze organizace UNESCO a zastání ze strany významných muslimů po světě odpálili členové hnutí Tálibán. Dnes po nich na místě stojí pouze smutně prázdné výklenky...

Lešanský Buddha

- od roku 1996 na seznamu světového dědictví UNESCO
- socha vytesaná ze skály vznikala celkem 90 let
- výška sochy je úctyhodných 71 metrů, hlava měří přitom téměř 15 metrů a pokrývá ji více než tisíc vlasů
- jen samotné nehty měří kolem 1,5 metru

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků