Hlavní obsah
České Švýcarsko Foto: Profimedia.cz

České Švýcarsko dočasně omezilo vstup do některých lokalit

Správa národního parku České Švýcarsko od začátku března omezila vstup do více než dvou desítek lokalit, ve kterých hnízdí zvláště chráněné druhy ptáků. Jde o hnízdiště sokolů stěhovavých, čápů černých a výrů velkých, oznámil ve středu mluvčí parku Tomáš Salov.

České Švýcarsko Foto: Profimedia.cz
České Švýcarsko dočasně omezilo vstup do některých lokalit

Omezení vstupu bude trvat do konce června pro hnízdiště sokolů a výrů, u čápů ještě o měsíc déle. Lokalit je 24. „Zklidnění některých oblastí v příštích čtyřech až maximálně pěti měsících výrazně zvýší šance sokolů, výrů a čápů černých na úspěšné vyvedení mláďat, což vidíme také na povzbudivých počtech vyvedených mláďat v uplynulých letech," řekl ředitel parku Pavel Benda.

„Následky rušení hnízdících ptáků mohou být zejména pro jejich mláďata fatální, může dojít k zastydnutí vajec či k prochladnutí a úhynu vylíhnutých mláďat. Pokud jsou dospělci nuceni hnízdo opustit, mohou vajíčka či mláďata také ukořistit predátoři," vysvětlil Salov.

Loni na jaře skupina neukázněných horolezců přerušila hnízdění sokolů. Na místa se zákazem vstupu upozorňují informační tabule. „Obsazené hnízdní lokality jsou přímo v terénu vyznačeny informačními tabulkami u přístupových cest. Pokud návštěvník během výletu na takové označení v terénu narazí, je žádán, aby zvolil alternativní trasu mimo hnízdní lokalitu," dodal Salov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků