Hlavní obsah
Historie budovy je velkou neznámou. Foto: Profimedia.cz

Bizarní thajský chrám zmizel z turistických map kvůli ostudné minulosti

Thajský chrám Wat Samphran se od ostatních výrazně liší. Kolem vysoké kruhové budovy je totiž obtočený obří drak. Bizarní stavbu byste ovšem jen zřídka našli v turistických průvodcích, protože ji provází ostudná minulost, kvůli níž v podstatě zmizela z map. Někdejšího opata chrámu usvědčili z devíti případů znásilnění.

Historie budovy je velkou neznámou. Foto: Profimedia.cz
Bizarní thajský chrám zmizel z turistických map kvůli ostudné minulosti

O historii netradiční buddhistické stavby, jíž se říká Dračí chrám, se toho mnoho neví, kromě toho, že svůj účel začala plnit v roce 1985. Podle zahraničních zdrojů však neexistují detaily o tom, kdo ji navrhnul, kdy byla zahájena výstavba a podobně.

Díky svému nestandardnímu vzhledu by sedmnáctipatrový chrám mohl být velkým turistickým lákadlem, nachází se totiž asi 40 kilometrů od Bangkoku. Špatná dostupnost ale není důvodem, proč se k němu návštěvníci nehrnou. Bývalého opata v roce 2004 odsoudili ke 150 letům vězení poté, co byl uznán vinným v devíti případech znásilnění. Oběťmi byly nezletilé dívky z okolních horských kmenů.

Chrám leží zhruba 40 kilometrů od Bangkoku.

Foto: Profimedia.cz

Jenže kvůli skandálu se o chrámu jaksi nemluví. Místní a obchodníci, kteří si v minulosti představovali, jak se z jejich domova stane pulzující turistické místo, si tak museli nechat velmi rychle zajít chuť. Přesto do Dračího chrámu sem tam zabloudí několik dobrodruhů, kteří se vypraví i na průzkum útrob budovy.

Dovnitř lze nahlédnout

Uvnitř toho ale mnoho nenaleznou. V duté soše draka se podle všeho nachází schodiště, které je ale po létech zanedbání v žalostném stavu, a tudíž spíše nebezpečné. Interiér se však může pyšnit množstvím svatyní a soch, včetně obří bronzové sochy Buddhy. Část chrámu je zcela uzavřena.

Dostat se ke chrámu veřejnou dopravou není nijak jednoduché. Nejjednodušší je zvolit taxi nebo si půjčit motorku. Z Bangkoku to k budově trvá něco málo kolem hodiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků