Hlavní obsah
Andělská Hora na Karlovarsku Foto: Bohuslav Smítka, Právo

Andělská Hora je nejkrásnější mystická ruina v Česku

Obec Andělská Hora leží jen osm kilometrů od Karlových Varů. V minulosti bývala častým cílem výletů karlovarských rodin. Lákaly je romantické zříceniny gotického hradu, stojícího na skále v nadmořské výšce 717 metrů, z níž je nádherný výhled do širokého okolí. Ve starých turistických průvodcích se psalo o Andělské Hoře jako o „nejkrásnější ruině v Českém království“.

Andělská Hora na Karlovarsku Foto: Bohuslav Smítka, Právo
Andělská Hora je nejkrásnější mystická ruina v Česku

Jedna z pověstí o založení hradu uvádí, že hrad Andělská Hora a osm kilometrů vzdálený hrad Hartenštejn u Bochova založily dvě sestry na takových místech, aby si mohly vidět do oken.

V písemných záznamech z roku 1402 je však uvedeno, že prvním vlastníkem hradu byl Boreš z Oseka. Hrad v roce 1718 vyhořel a dále již nebyl obydlen. Naštěstí se podařilo zabránit jeho úplnému rozebrání na stavbu domů, jinak bychom dnes nemohli obdivovat ani ruinu.

Městečko pod hradem bylo založeno koncem 15. století. Dnes má zhruba 400 obyvatel, v minulosti ovšem bylo sídlem mnoha řemeslníků, byl zde cech ševců, pláteníků, bednářů, kovářů, tkalců. V období svého největšího rozkvětu mělo až tři tisíce obyvatel. Od roku 1950 až do roku 1990 byla obec Andělská Hora městskou částí Karlových Varů, dnes je samostatná.

Pohled z nádvoří hradu

Foto: ČTK, ČTK

Místo, kde stojí zřícenina hradu, patří mezi mystická místa České republiky. Nachází se zde rozsáhlá pozitivní zóna, působící příznivě na melancholické stavy. Pobyt na „Andělce“ prospívá každému, kdo se cítí přepracovaný a stresovaný.

Baladu pro banditu točili tady

Možná právě tato pověst vedla filmový štáb k tomu, že si v roce 1978 hrad a městečko vybral k natočení kultovního filmu Balada pro banditu. Původně šlo o divadelní muzikál, který uvádělo brněnské Divadlo na provázku. Text napsal tehdy zakázaný dramatik a spisovatel Milan Uhde pod pseudonymem divadelního režiséra Zdeňka Pospíšila, hudbu složil Miloš Štědroň. Společně vytvořili písničky inspirované lidovými motivy, které během normalizace rychle zlidověly.

Režisér Vladimír Sís ve filmu použil formu „divadlo na divadle“, kdy se skupina mladých lidí s kytarami rozhodne převyprávět příběh o legendárním zbojníkovi. Do amfiteátru se scházejí diváci a jsou vítáni herci zpívajícími za doprovodu kytar píseň o „chlapovi z Koločavy“. Diváci jsou postupně vtahováni do děje a příběh začíná. Původní předloha, román Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník, zde dostala nový rozměr.

Vchod do „Andělky“

Foto: Bohuslav Smítka, Právo

Na oblibě filmu se podepsaly nejen nádherné, nadčasové písničky, ale rovněž vynikající herecké a pěvecké výkony herců Divadla na provázku. Ve filmu o romantické lásce zbojníka Nikoly v podání Miroslava Donutila a vesnické dívky Eržiky, kterou si zahrála tehdy osmnáctiletá Iva Bittová, má významnou roli Boleslav Polívka jako krčmář Mageri.

Film zaujal především nestárnoucím příběhem o lásce a touze po svobodě. Pozitivní zóna Andělské Hory opravdu zapůsobila a pamětníci si při pohledu z hradu mohou na film zavzpomínat a zanotovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků