Hlavní obsah
Millennium Bridge v Gatesheadu otevřela v roce 2002 samotná královna Alžběta II. Foto: Profimedia.cz

10 nejbizarnějších mostů světa

Primárně mají spojit dva body, mnohdy jsou ale mosty i ozdobou měst nebo krajiny. A když tvůrci popustí uzdu svojí fantazii, vznikají leckdy díla skutečně bizarní, šílená nebo i lehce nahánějící hrůzu.

Millennium Bridge v Gatesheadu otevřela v roce 2002 samotná královna Alžběta II. Foto: Profimedia.cz
10 nejbizarnějších mostů světa

Millennium Bridge v anglickém Gatesheadu je připraven na všechny situace. Když je potřeba, aby pod mostem, který v roce 2002 otevřela samotná královna Alžběta II., projela loď, jeho pěší část se pomocí systému lan zvedne do výšky. Díky tomu se mu také přezdívá mrkající oko.

Millenium Bridge v anglickém Gatesheadu

Foto: Profimedia.cz

Jak už název napovídá, most Henderson Waves v Singapuru byl zkonstruován tak, aby připomínal vlny. Nejenže tato všemožně zohýbaná konstrukce nabízí spoustu míst k sezení a výhledy na město, ale když ji večer nasvítí, mění se v úchvatnou zlatou ozdobu.

Most Henderson Waves v Singapuru

Foto: Profimedia.cz

Nedělají vám dobře ostré sešupy? Pak se raději vyhněte cestě po japonském mostu Eshima Ohashi, který od nájezdu působí skutečně strmě. Kdybyste ho ale pozorovali z dálky a z boku, vypadá už mnohem přívětivěji.

Most Eshima Ohashi v Japonsku

Foto: Profimedia.cz

O něco nudnějším dojmem pak může působit most U Bein, který mají v Barmě. Je celý dřevěný a stojí na vysokých kůlech v řece. Jedná se ovšem o kdysi nejdelší teakový most na světě a údajně i nejstarší — měří 1,2 kilometru a byl postaven zhruba v polovině 19. století. Pro místní je velmi důležitou spojnicí.

Myanmarský U Bein, údajně nejstarší teakový most světa

Foto: Profimedia.cz

Jako turistická atrakce slouží most Langkawi Sky Bridge sahající téměř do nebe. Je sice jen 125 metrů dlouhý, ale nabízí úchvatný výhled do malajsijské krajiny ve výšce 660 metrů. Návštěvníci k němu ale nejprve musejí vyjet lanovkou.

Langkawi Sky Bridge v Malajsii

Foto: Profimedia.cz

Dojmem nekonečna působí most přes americké jezero Pontchartrain, kterému se říká jednoduše Causeway. Ve své podstatě jde o dva souběžné mosty, z nichž ten delší je zároveň druhým nejdelším na světě. O žádnou velkou estetiku tu sice nejde, ale ani tak ho nelze opomenout.

Most přes americké jezero Pontchartrain působí nekonečně

Foto: Profimedia.cz

Když dojde řeč na skleněné mosty, přihlásí se o slovo Čína. V zemi lze najít doslova desítky skleněných mostů a vyhlídek, které slouží k potěše nebo vyděšení turistů. Ten vůbec nejdelší, měřící 487 metrů, se nachází v provincii Che-pej a jmenuje se Chung-ja-ku.

Skleněný visutý most v čínské provincii Che-pej

Foto: Profimedia.cz

Podobně nebezpečně vyhlíží také nejdelší a nejvýše položený visutý most Evropy. Jmenuje se Trift, nachází se ve Švýcarských Alpách a na délku má 170 metrů. Slouží logicky jen pro pěší, ale přejít ho vyžaduje notnou dávku odvahy. Ocelová lana vypadají napnutá k prasknutí, o bezpečnost se ale není třeba bát.

Švýcarský Trift je nejdelším a nejvyšším řetězovým mostem Evropy.

Foto: Profimedia.cz

Dalším evropským rekordmanem je viadukt Millau ve Francii. Se svými 343 metry od země po pilíře je nejvyšším mostem Evropy, svého času i celého světa. Tak či tak, na první pohled zaujme svým majestátním vzhledem a do kopcovité krajiny dobře zapadá.

Viadukt Millau zdobí krajinu Francie

Foto: Profimedia.cz

A ještě jednou Čína. Nanpu Bridge v Šanghaji není zajímavý ani tolik samotnou konstrukcí, ale spíš nájezdem, který tvoří velká spirála, až se z toho točí hlava. Je to kvůli úspoře místa, spirálovitá silnice ho totiž zabere mnohem méně.

Na šanghajském mostu Nanpu Bridge je nejzajímavější jeho nájezd

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků