Hlavní obsah
Hlavní náměstí města Yazd s bazarem Amir Chakhmaq Foto: archiv CK Arcadia Air

Yazd – polozapomenutý drahokam v poušti

Toto město není jen tak nějaký zapadákov mezi haldami rozpáleného písku. Toto město něco znamenalo už před třemi tisícovkami let, ale i později mělo několik období slávy. A vděčí za to nejen Hedvábné stezce, která pospojovala mnoho obdobných diamantů mezi pozemskými městy.

Hlavní náměstí města Yazd s bazarem Amir Chakhmaq Foto: archiv CK Arcadia Air
Yazd – polozapomenutý drahokam v poušti

Oáza uvězněná mezi pouštěmi se za tisíce let naučila žít mezi vedrem a zimou. Lidé, kteří odedávna překonávali extrémy místního podnebí, zde dokázali vybudovat příjemné místo k žití. Prokazatelně zde žili lidé ještě před staroperskou říší. Když byl Yazd roku 642 dobyt Araby, měl status prosperujícího města. A ten mu zůstal nadále, protože pro Araby se stal klíčovým obchodním uzlem. Marco Polo byl při návštěvě města v roce 1272 nadšen ze způsobu a kvality zdejšího života a zručnosti místních řemeslníků.

Dvorky domů jsou ochlazovány nádržemi s vodou a dokreslují je ovocné stromy nebo květiny

Foto: archiv CK Arcadia Air

Architekti Yazdu se museli vypořádat s horkem, takže uličky mezi domy byly zastřešeny, čímž se získala stinná místa, kde si občan mohl odpočinout před žárem slunce. Dalším pomocníkem byla přírodní klimatizace. Na střechách jsou vidět jakési lapače větru, kterými se chladný proud vzduchu dostal do domu a ochlazoval vnitřní místnosti. Vodu přiváděli až ze 60 km vzdálených vodních zdrojů ručně hloubenými podzemními kanály – qanáty. V Yazdu je muzeum vody, kde jsou do detailu popsány způsoby zavodnění města a maximálního využití životodárné tekutiny.

Tekoucí voda na náměstí a lapače větru vlevo na střechách domů

Foto: archiv CK Arcadia Air

Yazd je dosud centrem staroperské víry – zoroastrismu. Ačkoli příslušníci tohoto náboženství byli po arabské anexi pronásledováni, Yazd byl dostatečně izolován od center moci na to, aby zde získali zoroastristé azyl. Principem této víry je konat dobro a je založena na svobodné volbě rozhodování za morální stav sebe sama. Po smrti se duše na Mostě soudu dělí podle stavu svědomí na spravedlivé a nespravedlivé. Spravedliví odcházejí do Domu hymnů, kde přebývá bůh Ahura Mazda.

Věž mlčení na kopci za městem

Foto: Adam Jones, Wikimedia Commons

Největší zajímavost zoroastrismu – a pro nás dost nevábná – je způsob pohřbívání. Mrtvé tělo totiž nesmí pošpinit posvátné tři živly: půdu, oheň a vodu. To znamená, že nebožtíci jsou vyneseni na vrchol takzvané Věže mlčení, kde se o jejich tkáně postarají dravci. Očištěné kosti jsou pak uloženy do společného hrobu. Věže mlčení se ještě vyskytují u indické Bombaje, kam část zoroastrijců v prvním tisíciletí uprchla před arabským pronásledováním.

Chrám ohně Atáš Kádé skrývá oheň planoucí mnoho set let

Foto: Fabienkhan, Wikimedia Commons

V Yazdu jsou i další budovy vázající se na zoroastrismus. Třeba Ataš Kádé – Chrám ohně, kde na průčelí hlídá strážný duch Faravahár na svém okřídleném stroji. Uvnitř hoří nepřetržitě oheň již od roku 470. Další podobný oheň najdeme asi 80 km odtud v poušti na místě zvaném Čak čak, což je jeskyně s chrámem. Sem se každoročně táhne procesí za svatým ohněm planoucím na trojitém olejovém svícnu.

V nádherně zdobené mešitě se dá vyslechnout kázání nebo si jen tak schrupnout

Foto: archiv CK Arcadia Air

Současný arabský svět zde zastupují hlavně dvě budovy. Na náměstí emíra Čachmaka (Amir Chakhmaq) stojí průčelí třípatrového bazaru. Tato budova obsahuje také mešitu, místnost pro odpočinek karavan a lázeňský dům se studenou vodou. Druhá nejznámější budova je Páteční mešita na Chomejního ulici. Ta se pyšní nejvyššími minarety v Íránu a ještě tím, že je zpodobněná na 200rijálové bankovce.

Inzertní sdělení: Zakuste si exotiku na vlastní kůži! Třeba právě Írán s CK Arcadia Air!
 
 
Írán s CK Arcadia Air
 

Izolovaná kolébka Perské říše od 41 510 Kč
Poznávací zájezd, 8 dní, hotely 3*-4*, snídaně, letecky, včetně všech vstupů
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 390 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!

LÉTO 2014 – ŘECKO – last minute

ŘECKO KRÉTA od 5 990 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 2*, all inclusive, letecky
TURECKO od 6 480 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 4*, polopenze, letecky
TUNISKO od 7 890 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 3*+, all inclusive, letecky
EGYPT od 7 690 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 3*, polopenze, letecky
MAROKO od 7 890 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 3*, polopenze, letecky
KYPR od 7 490 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 2*, snídaně, letecky
MALTA od 8 990 Kč
Pobytový zájezd u moře, 5 dní, hotel 3*, snídaně, letecky
Anketa
Která z těchto asijských zemí je nejexotičtější?
Indie
20.2 %
Srí Lanka
6.6 %
Bangladéš
8.8 %
Thajsko
5.5 %
Kambodža
24.4 %
Vietnam
7.1 %
Malajsie
5.7 %
Indonésie
13.4 %
Filipíny
8.3 %
Celkem hlasovalo 634 čtenářů.

Yazd (Jazd)

je jedno z nejstarších měst v Íránu a správní středisko stejnojmenné provincie. Leží asi 280 km jihovýchodně od Isfahánu, v oáze na pomezí pouští Dašt-e Kavír a Dašt-e Lút. V roce 2006 zde žilo zhruba 505.000 obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků