Hlavní obsah
Ukrývá Adamova hora otisk z doby počátku lidstva? Foto: Bernard Gagnon, Wikimedia Commons

Posvátné místo pro čtyři náboženství je v horách Srí Lanky

Jmenuje se Adamova hora a ční do výšky 2243 metrů. Její vrchol připomíná pyramidu a měsíčně na ni vystoupí až 250 000 poutníků a turistů. Co je nutí stoupat po příkrých schodech tři až čtyři hodiny cestou lemovanou džunglí? Je to Sri Pada – posvátná stopa, kterou zde zanechal…

Ukrývá Adamova hora otisk z doby počátku lidstva? Foto: Bernard Gagnon, Wikimedia Commons
Posvátné místo pro čtyři náboženství je v horách Srí Lanky

…pro buddhisty Buddha, než vstoupil na nebe, pro hinduisty Šiva, když dotvořil svět. Podle muslimů patří Adamovi a zanechal ji zde po vyhnání z ráje, když ho Bůh přenesl na tento „rajský“ ostrov. No a křesťané přisuzují otisk svatému Tomášovi, který importoval na Cejlon křesťanství. Tak si vyberte. Ale ať stopa o velikosti 1,5krát 0,7 m patří komukoli, ten, kdo vyšplhá do takové výšky, udělá minimálně něco pro svoje zdraví.

Na vrchol vede několik cest. Často používaná je stezka od východu z vesnice Nallathanniya. Je sice nejdelší, ale převýšení je jen něco kolem 1000 metrů. Deraniyagala Udamaliboda ze severozápadu vede džunglí a je středně obtížná. Nedoporučuje se mimo sezónu, kdy se místní potoky mohou rozvodnit a zamezit lidem v průchodu na horu. Nejstrmější je Kuruwita Erathna, nicméně je také nejkouzelnější. Pod baldachýnem vysokých stromů a podél horské říčky s vodopádem se šplhá nejlépe romantikům. Pokud se v sezóně vydáte stezkou Rathnapura Palabathgala, musíte počítat s tím, že skončíte v zácpě. Tato nejkratší cesta na vrchol je totiž ze všech nejpoužívanější a uskutečníte-li výstup v době úplňku, připravte se na davy poutníků po celou cestu. Je totiž poya – a ta se na Srí Lance velkolepě slaví. Při všech stezkách jsou místa k odpočinku a k občerstvení.

Na horu vede údajně nejdelší schodiště na světě

Foto: Astronomyinertia, Wikimedia Commons

Základ cesty na Adamovu horu je vyrazit časně v noci, abyste zažili východ slunce. Proto jsou stezky osvíceny světly, což má za důsledek, že noční pohled na svah je ozdobený náhrdelníkem světelných perel. Ten pohled ovšem nezažily dvě z mnoha osobností, které na tuto horu kdysi vystoupily – a to Alexandr Veliký a Marco Polo. Na vrcholu stojí buddhistické stavby a zvon, na který každý musí zazvonit tolikrát, kolikrát na horu vystoupil. A pak je tu ta posvátná stopa, u které se potkávají křesťané s muslimy, aniž by spolu bojovali na krev za světový mír. Zde nebydlí džihád ani inkvizice, ale všeobjímající klid duše, který je pro Srí Lanku tak typický.

Pod horou se rozkládají rozlehlé čajové plantáže

Foto: archiv CK Arcadia Air

Vrchol skýtá kromě hlavní „atrakce“ i nádherný výhled na okolní hory či na svahy čajových plantáží. Ostatně místní bílý čaj Adam’s Peak chutnající po medu a borovici, jehož sklizeň je limitována na 1500 kg ročně, je údajně schopen pomoci léčit rakovinu.

CO NAVŠTÍVIT V OKOLÍ?


Kandy

Počátky tohoto města sahají do 14. století. Podle buddhistické tradice je právě zde uložen Buddhův zub, jedna z nejvýznamnějších buddhistických relikvií. Celé město je protkáno sítí buddhistických chrámů a v roce 1988 bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

 

 

Polonnaruwa

Vznik tohoto města, které figuruje na seznamu UNESCO, se datuje do 11. století za vlády indické dynastie Choa. O století později zde byly vystavěny rozsáhlé zahrady, mnoho soch Buddhů, paláců i dalších staveb, zachovalých dodnes.

 

Dambulla

Foto: archiv CK Arcadia Air

Dambulla

Jeskynní chrám Dambulla leží nedaleko města Dambulla v centrální části Srí Lanky. Je nazýván také „Zlatý chrám“ možná právě proto, že je jedním z nejrozsáhlejších a nejlépe zachovaných jeskynních chrámů na Srí Lance. Nachází se zde také velké množství nástěnných maleb a soch. Celý jeskynní komplex je součástí světového dědictví UNESCO.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků