Hlavní obsah
V období, kdy mají stébla rýže svěží zelenou barvu, je pohled na terasovitá políčka nejkrásnější. Foto: archiv CK Arcadia Air

Filipíny: Luzon – ostrov rýžového boha a sopek

Když v roce 1565 Miguel López de Legazpi y Gurruchátegui alias El Adelantado dobyl pro Španělsko Filipíny, připravil pro zemi s více než 7000 ostrovy cestu katolizace. Když po 333 letech postoupili Španělé tento kousek země USA, začal se pro Filipínce odvíjet postupný příběh o nadcházející svobodě.

V období, kdy mají stébla rýže svěží zelenou barvu, je pohled na terasovitá políčka nejkrásnější. Foto: archiv CK Arcadia Air
Filipíny: Luzon – ostrov rýžového boha a sopek

Přestože katolická víra je na Filipínách hluboce zakořeněná, ještě stále se dají najít místa, kde vládnou staří bohové. Třeba Bulul. Sedící postava s koleny u sebe, hlídající misku s rýží. Tato plodina je zde alfou i omegou života kmene Ifugaů, jejichž předkové už před 2000 lety vybudovali na strmých svazích hor terasovitá rýžová pole. Smaragdové stupínky zdobící okolí Banaue jsou po tisíciletí zásobovány vláhou z horských říček, které zároveň s vodou dodávají novou humusovitou půdu.

Ifugaové stále zachovávají staré zvyky i co se oblečení týče

Foto: archiv CK Arcadia Air

Ifugaové zde fungují jako tvůrci, strážci a vykonavatelé veškerých prací. Za dlouhá léta této činnosti se příliš nezměnilo – jen počasí poněkud více zlobí. Sesuvy půdy občas zničí část tisíciletého díla. Častým cílem turistů je v horách ukrytá vesnice Batad, sevřená v ohromujícím amfiteátru políček, a na okolních kopcích stojí další domky podél cesty z Banaue. Kostel, hospoda a základka – jako u nás – a cesta dál vedoucí k vodopádům Tappiya.

Bulkang Mayon – takhle má vypadat správná sopka... :-)

Foto: Tomas Tam, Wikimedia Commons

Severní část ostrova Luzon patří Kordillerám, rýži, bohům a těžké, ale klidné práci. Střední část je zasvěcena civilizaci, hlavnímu městu Manila, nádherným barokním kostelům a jih divočině, jezerům, a hlavně sopkám. Mezi nimi ční stále aktivní Bulkang Mayon, kterému se při poslední větší erupci v roce 2006 podařilo usmrtit na tisícovku lidí. Naposled se ozval před pěti lety.

Božský pohled na jezero uprostřed jezera – to je Taal

Foto: chensiyuan, Wikimedia Commons

Poněkud jinak vypadá sopka Taal uvězněná v stejnojmenném jezeře. Ačkoli je taktéž stále aktivní, její velké chvíle se odbyly v 60. a 70. letech minulého století. Jezero Taal leží jižně od Manily a svou rozlohou je třetí největší v zemi. Ostrov, který sopka tvoří, obsahuje ještě vnitřní jezero vytvořené v jejím kráteru. Ačkoli malebný pohled na ojedinělý přírodní jev láká stále více dobrodruhů, „horká“ půda pod nohama zachovává tento kout nedostupný masové turistice.

Inzertní sdělení: Líbí se vám tento článek? Zakuste si exotiku na vlastní kůži! Třeba právě Filipíny s CK Arcadia Air!
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 390 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Ještě více exotiky také v Evropě  
BUDAPEŠŤ od 1980 Kč
Poznávací zájezd, 4 dny, hotel, snídaně, vlastní doprava
 
RUMUNSKO od 2999 Kč
Poznávací zájezd, 4 dny, hotel, snídaně, autobusem
 
UKRAJINA od 5980 Kč
Poznávací zájezd, 11 dní, kempy, strava vlastní, autobusem
 
NORSKO, ŠVÉDSKO, DÁNSKO od 6280 Kč
Poznávací zájezd, 6 dní, hotel, strava vlastní, autobusem
 
MAROKO od 10 390 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 3*+, polopenze, letecky
 
DUBAJ od 13 590 Kč
Pobytový zájezd u moře, 6 dní, hotel 3*, snídaně, letecky
 
IZRAEL od 16 940 Kč
Pobytový zájezd u moře, 5 dní, hotel 4*, snídaně, letecky
 
ARMÉNIE, GRUZIE od 17 680 Kč
Poznávací zájezd, 12 dní, hotel, strava vlastní, letecky
 
 JORDÁNSKO od 17 788 Kč
Pobytový zájezd u moře, 5 dní, hotel 4*, snídaně, letecky
 
Anketa
Která z těchto asijských zemí je nejexotičtější?
Indie
20.2 %
Srí Lanka
6.6 %
Bangladéš
8.8 %
Thajsko
5.5 %
Kambodža
24.4 %
Vietnam
7.1 %
Malajsie
5.7 %
Indonésie
13.4 %
Filipíny
8.3 %
Celkem hlasovalo 634 čtenářů.

Filipíny

oficiálním názvem Filipínská republika, jsou ostrovním státem ležícím v jihovýchodní Asii. Hlavní město Filipín je druhé největší město Manila, které získalo svůj název od největší pevnosti na ostrově – Maynila, která byla osadou domorodého kmene Tagalog. Tagalština je také jedním z nejrozšířenějších jazyků na ostrově.
Po objevení Filipín slavným mořeplavcem Fernandem Magalhãesem v roce 1521 se Filipíny staly španělskou kolonií, na počátku 20. století pak kolonií americkou. Svou nezávislost získaly Filipíny v roce 1946 po krátké okupaci Japonskou armádou a od té doby se do jejich čela postavila již dvakrát žena – prezidentka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků