Hlavní obsah
Parlament v Ottawě Foto: Jan Kužel America Tours

Velký okruh východní Kanadou: Den 8 - Ottawa

Blíží se doba dovolených a někteří stále váhají, kam se vydat. Pro ně přinášíme sérii článků popisující zájezd do východní Kanady tak, jak ho vidí průvodce jedné renomované cestovní kanceláře, která je na trhu již mnoho let a zájezd má dokonale propracovaný. Je pak na každém cestovateli, zda pojede do Kanady sám, nebo s nějakou cestovní kanceláří.

Parlament v Ottawě Foto: Jan Kužel America Tours
Velký okruh východní Kanadou: Den 8 - Ottawa

Ráno vyrážíme směr hlavní město Kanady – Ottawa. Dnes se definitivně rozloučíme s provincií Quebec. Cesta vede i po okruhu kolem Montrealu. Je to jen pár dnů, kdy jsme si ho prohlíželi, ale přijde nám to, jako by to bylo strašně dávno. Možná kvůli té spoustě zážitků i tváři Quebecu.

Příroda provincie Quebec

Foto: Jan Kužel America Tours

Mezi Montrealem a Ottawou jedeme několik hodin po dálnici prakticky pustinou. Všichni se podivují, proč hlavní město Kanady leží tak daleko od ostatní civilizace.

Vysvětlení je velmi jednoduché. Anglická královna Viktorie rozhodla o tomto místě kvůli řevnivosti mezi anglicky a francouzsky mluvící částí Kanady. Hlavní město leží na hranici, daleko od civilizace, aby v době svého vzniku, v roce 1855, bylo ochráněno i před vpádem Američanů. Ti by ho pravděpodobně v této pustině ani nenašli.

Ottawa

Foto: Archiv

Před založením Ottawy zde byla od roku 1826 jen pila a městečko se jmenovalo Bytown.

Je několik variant, podle čeho se město jmenuje. Já se přikláním k té, že město je pojmenováno podle indiánského kmene Ottawů.

Proti umístění hlavního města nemohl nikdo nic namítat. Snad kromě zahraničních diplomatů, kterým se zde v pionýrských dobách nelíbilo sloužit daleko od civilizace a v zimě v obrovských mrazech. Ty jsou navíc umocňovány silným větrem. V Kanadě je zvykem určovat v zimě teplotu vzduchu jako kombinaci teploty a síly větru. Po mongolském Ulanbátaru je Ottawa druhým nejstudenějším hlavním městem světa.

Ottawa

Foto: Archiv

A to už vjíždíme do krásně upraveného města, které má dnes těsně pod milión obyvatel. Naší první zastávkou je návštěvnické centrum, kde si bereme mapy a fotíme se před sochou kanadského hrdiny Terryho Foxe, muže, který statečně bojoval s rakovinou.

Budova Parlamentu

Foto: Jan Kužel America Tours

Pak už se vydáváme na prohlídku parlamentu. Je organizovaná a trvá kolem dvou hodin. Navštívíme obě komory parlamentu, povídáme si o systému zastupitelské demokracie v Kanadě, který má svá specifika. Klienty zaujme zejména fakt, že se senátoři nevolí, ale jsou jmenováni na základě proporcionálního zastoupení všech ras a národností.

Nejvíce se všem líbí nově zrekonstruovaná knihovna královny Victorie. Na panorama města nakonec shlížíme z parlamentní Freedom Tower.

Procházíme kolem budov parlamentu, z levé strany jsou za plotem maličké domečky pro kočky. Tam je chovají bezdomovci. Všichni se diví, jak je možné, že tohle stojí hned vedle budovy parlamentu. Jsme v Kanadě a nikdo nemá právo vytlačit kočičí domečky a bezdomovce pryč z tohoto místa. Možná tento fakt napovídá o smyslu kanadského systému více než honosná budova parlamentu.

Ottawa

Foto: Archiv

Jdeme kolem luxusních hotelů až na místní tržiště a dále pak už autem pokračujeme k místu, kde bydlí ministerský předseda, a v podvečer se procházíme parkem před sídlem britského guvernéra.

Náš hotel je jen několik  minut pěšky od parlamentu. Večer navštívíme další velkou atrakci – ve  21.00 začínají promítat na budovy parlamentu výpravný film o Kanadě. Opravdu nádherná podívaná ukončuje tento zážitky nabitý den.

Ottawa

Foto: Archiv

Zítra nás čeká opravdová lahůdka NP Algonquin.

Autor: Jan Kužel America Tours

Anketa
Myslíte, že je ideáln, aby hlavní město bylo daleko od ostatní civilizace?
ano
64.8 %
ne
35.2 %
Celkem hlasovalo 176 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků