Hlavní obsah
BC Ferries Foto: Archiv

Perly západní Kanady: Den jedenáctý - odpočinek při plavbě Inside Passage

Jak už sám název zájezdu napovídá, západní Kanada je skutečnou perlou severoamerického kontinentu. V tomto „seriálu“ si detailněji popíšeme, co klienty čeká a nemine, jak probíhá den po dni a jaké zajímavosti po trase uvidíme.

BC Ferries Foto: Archiv
Perly západní Kanady: Den jedenáctý - odpočinek při plavbě Inside Passage

Inside Passage neboli Vnitřní plavba je opravdovou delikatesou zkušených cestovatelů, kteří si tuto celodenní plavbu lodí ze severního Prince Rupert do Porth Hardy na ostrově Vancouver nenechají ujít.

Jsou i takoví nadšenci, kteří do západní Kanady míří především kvůli této plavbě a úchvatným scenériím, kterými se budete moci kochat v průběhu celé plavby. Je ovšem také důrazně zmínit, že v případě nepřízně počasí a mlhy se tato překrásná celodenní plavba promění v neskutečně nudnou záležitost.

Interiér lodi

Foto: Jakub Fučík America Tours

Hotel opouštíme už v 05.30 ráno, abychom byli v přístavu včas. Ranní vstávání je velice nepříjemné, ale na lodi je spousta pohodlných křesel, kde spánkový deficit doženeme. Po nezbytných administrativních úkonech a po hodině čekání ve frontě najíždíme po rampě přímo do útrob naší lodě, která se jmenuje MV Northern Expedition a byla postavena přímo pro tuto trasu. Postavena byla v Německu a do provozu byla uvedena v roce 2008. Jedná se o velice pěknou a moderní loď.

Pohled z lodi na okolí

Foto: Jakub Fučík America Tours

Krátce po půl osmé odplouváme z přístavu za husté mlhy a docela chladného počasí. Účastníci zájezdu jsou poněkud rozmrzelí, ale aby ne, časné vstávání s kombinací ošklivého počasí náladu spíše zkazí.

První hodinu se rozkoukáváme po lodi a seznamujeme se postupně se všemi palubami. Všude je dostatek pohodlných křesel, kam se někteří ihned uchýlí a relaxují. Na jednotlivých palubách nechybí obchody se suvenýry, stánek s informační službou, restaurace, občerstvení, kavárny, dětský koutek a promítací sál.

Pohled z lodi na okolí

Foto: Jakub Fučík America Tours

Plavba trvá celý den a do Port Hardy na ostrově Vancouver připlujeme až okolo 22. hodiny, a tak máme dostatek času k relaxaci, odpočinku a prozkoumávání lodi. Asi po hodině plavby se tu cítíme jako doma, není zase tak ohromná, abychom se tu ztráceli, ba naopak. Vše je maximálně přehledné a jednoduše značené.

Pohled z lodi na okolí

Foto: Jakub Fučík America Tours

Dle předpovědi počasí má být dopoledne ošklivo, což se naplňuje. Venku poprchává a je mlha. Ale okolo 11. hodiny by se mělo vyjasnit a až do cíle by nás mělo doprovázet slunečné počasí. Je tomu skutečně tak. Před námi se začíná protrhávat obloha a pomalu vykukuje sluníčko.

Plavba Inside Passage

Foto: Archiv

Rázem se nám otevře okolní krajina a snad všichni odchází z útrob lodě na horní palubu, odkud je krásný výhled. Celá  plavba má 6 zajímavých bodů, které si nesmíme nechat ujít. Jsou naprosto přesně popsány v plavebním průvodci a na mapkách, které jsou k dostání v infocentru. Prvním velice zajímavým místem je průplav kanálem Grenville Channel, který je dlouhý 70 km, nejužší místo má 426 metrů a hloubka zde je 493 metrů.

Pohled z lodi na okolí

Foto: Jakub Fučík America Tours

Dalším zajímavým místem je malá opuštěná rybářská vesnička Butedale a její dominanta v podobě trosek bývalé rybí konzervárny. V Boat Bluff můžeme zase obdivovat krásný maják a za zmínku také stojí původní indiánská vesnička Bella Bella, která je doslova odříznutá od civilizace. Dnes tu žije okolo 1 400 obyvatel. Jediný možný způsob, jak tuto vesnici opustit, je lodí.

Kdyby snad někdo měl pochybnosti o tom, že třeba nějaké zajímavé místo při plavbě mine, kapitán vždy jasně a srozumitelně hlásí nejen nadcházející zajímavosti, ale i když jsou na dohled kosatky, keporkaci či ostatní obyvatelé zdejších vod a okolní krajiny.

Pohled z lodi na okolí

Foto: Jakub Fučík America Tours

Díky krásnému počasí se v odpoledních hodinách na zadní palubě koná BBQ, kde si můžete zakoupit grilovanou klobásu, párek či nějaký steak, který si následně vychutnáte třeba s chlazeným pivem. Díky pěknému počasí nám den na lodi opravdu utekl a pomalu se blíží západ slunce. Do cíle plavby máme ještě dvě hodiny.

Západ slunce

Foto: Jakub Fučík America Tours

Náš hotel je nedaleko přístavu, a tak po vylodění nás čeká jen 10minutová cesta autem na hotel, kam bychom měli přijet okolo půl jedenácté.

Autor: Jakub Fučík America Tours

Anketa
Trpíte mořskou nemocí?
Nikdy
31.6 %
ano vždy
15.8 %
ještě jsem to nezkusil (a)
52.6 %
Celkem hlasovalo 57 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Výběr článků