Hlavní obsah
Raleigh Skyline Foto: Visit Raleigh

North Carolina - stát dehtových pat

Severní Carolina se rozkládá v jihovýchodní části USA. Hraničí na severu s Virginií, na západě s Tennessee a s Jižní Carolinou a Georgií na západě. Východní břehy státu omývají vody Atlantického oceánu.

Raleigh Skyline Foto: Visit Raleigh
North Carolina - stát dehtových pat

Pobřežní nížina Coastal Plain se táhne kolem východu státu North Carolina a je lemována bezpočtem krásných pláží, hojně vyhledávaných milovníky vodních radovánek a také těmi, kdo si chtějí jen v klidu odpočinout a nadýchat se vlahého oceánského vánku. Kromě radovánek je pobřeží místem rozsáhlého komerčního rybolovu. Tenký řetězec ostrůvků, známý jako Outer Banks, vytváří jakousi přírodní bariéru a chrání severokarolinské břehy.

Západ státu obepíná pohoří Appalachian Mountains se svými středně vysokými štíty, místy přesahujícími 1 500 m n. m. Zdejší přírodní krásy jsou velkým lákadlem pro turisty. Údolí a svahy hor jsou poseté malými farmami a jablečnými sady.

Plošina Piedmont Plateau v centrální části státu je víceméně průmyslovou oblastí. Převládá výroba nábytku, tabákových produktů a textilií.

Stát Severní Karolína má přezdívku Stát dehtových pat. Původ tohoto zvláštního jména se vysvětluje všelijak. Historikové říkají, že primárními surovinami, které se v Severní Karolíně za dávných časů používaly, byly dehet, smůla a terpentýn. Když pak vypukla občanská válka Severu proti Jihu, říkalo se o zdejších statečných vojácích, že se drží pevně ve svých řadách, jako by jejich paty byly přilepeny k zemi dehtem.

Raleigh

Foto: Visit Raleigh

Zajímavosti:

• University of North Carolina Chapel Hill je nejstarší státní univerzitou v USA.
• Město Beaufort bylo založené v roce 1722 jako mořský přístav s právem na výběr cla. Ve svých začátcích bylo známé jako „Fish Town“ (Rybí město). V té době také brázdil oceánské vody slavný anglický pirát Blackbeard (Černá bradka).
• Bariérové ostrůvky Outer Banks jsou domovem nejkrásnějších pláží ve státě.
• Whitewater Falls v kraji Transylvania County jsou nejvyššími vodopády východních Spojených států.
• Cape Hatteras je mezi majáky unikátem. Z důvodu eroze musel být přesunut na jiné místo.
• Ve městě Wilmington na řece Cape Fear River kotví bitevní loď z druhé světové války „North Carolina“. Byla zachráněna ze šrotu v roce 1960 veřejnou sbírkou.

State Capitol Raleigh

Foto: Visit Raleigh

• Hampstead je domovem masožravé rostliny mucholapky podivné (Dionaea muscipula).
• Biltmore Estate v Ashville je největší usedlostí v Americe. Sestává ze zámku o 255 místnostech, vinice a rozsáhlých zahrad.
• Grandfather Mountain, nejvyšší vrchol v horách Blue Ridge, je jediným soukromým parkem na světě, který OSN ustavilo jako mezinárodní biosferickou rezervaci (International Boisphere Reserve).
• Ve městě New Bern byla v roce 1898 vynalezena a také poprvé podávána Pepsi.
• North Carolina má největší státem udržovaný dálniční systém v USA, který v současnosti sestává ze 124 500 km dálnic.
• Nejstarším městem ve státě je Bath, založené v roce 1705.
• Nedaleko města Elizabethtown se nachází jezero White Lake, které je unikátní svým bílým písečným dnem a křišťálově čistou vodou. Bývá označováno za „nejbezpečnější pláž národa“, protože je opravdu hotovým rájem pro rodiče s dětmi. Nehrozí žádné spodní proudy, nebezpečný podtlak nebo cokoliv jiného ohrožujícího plavce.
• North Carolina má 1 500 jezer o ploše více než 40 500 m² a 60 000 km sladkovodních toků.

Historie:

Na území dnešního státu North Carolina dominovaly při příchodu prvních Evropanů tři velké skupiny: Iroquoian, Siouan a Algonquian. V roce 1524 prozkoumával okolí pobřeží florentský mořeplavec Giovanni da Verrazano. Mezi lety 1540 a 1570 navštívili území španělští badatelé z floridského zálivu. K založení žádného osídlení však nedošlo. První dva pokusy o kolonizaci provedli až v druhé polovině 16. století Angličané, oba však skončily neúspěchem a dokonce se v jednom z případů hovoří o tzv. „Ztracené kolonii“. Osada Roanoke se opravdu v podstatě vytratila ze světa. Spekuluje se o tom, že byla vyhlazena indiány.

Prvními permanentními usedlíky byli přistěhovalci z jihovýchodní Virginie, kteří obsadili část území v okolí Albemarle (severovýchod státu) kolem 1650.

Milníky doletů bratří Wrightů

Foto: Wright Brothers National Memorial

V roce 1633 vzniklo anglické teritorium nazvané na počest krále Charlese II. Carolina. Do roku 1710 bylo osídlené okolí řeky Neuse River a bylo založeno město New Bern. Indiáni byli rozpínavostí osadníků znepokojeni a v roce 1711 jich kmen Tuscarora stovky zmasakroval a většinu usedlostí kolem řeky vyhladil. Tyto události byly podnětem k rozpoutání Tuscarorské války (1711 – 1713).

V letech 1692 – 1712 kolonie North a South Carolina existovaly jako jedna správní jednotka s centrem v rychle rozkvétajícím Charlestonu (South Carolina). Přesto se každá vyvíjela jinak. Na severu prosperovalo pěstování tabáku a borovicové háje byly zdrojem surovin na stavbu lodí. Jižní část se rozrůstala mnohem rychleji. Z velké míry díky svému přírodnímu přístavu a větší blízkosti k obchodu v karibské oblasti. Pěstovala se rýže a indigovník.

Roku 1712 se sever a jih od sebe politicky rozdělily, měly dokonce svou vládu a guvernéra. První pokusy o vymezení území byly učiněny v roce 1732, ale teprve v roce 1815 byla mezi teritorii určena přesná hranice.

Carolina Hurricanes

Foto: Visit Raleigh

V bojích o nezávislost byla North Carolina nejednotná. Její muži bojovali na obou frontách. Na jejím vlastním území se žádné válčení v podstatě neudálo. 21. listopadu 1789 byla North Carolina připojena k Unii.

Během občanské války byla North Carolina jedním z prootrockých států, které opustily Unii. Přestože nebyla považována za bohatou zemi, stala se významným válečným dodavatelem potřebného materiálu. Do bojů postavila 125 000 svých mužů a utrpěla ze všech ostatních jižanských států největší ztráty na životech. Mnoho bitev se odehrálo na území North Carolina a po válce zůstala země zpustošená. Zůstávala dlouho pod vojenskou kontrolou Severu, až do chvíle, kdy uznala otroctví za nezákonné. 25. června 1868 byla znovu přijata do Unie. Velké plantáže se rozdělily a byly rozprodány menším pěstitelům. V Durhamu se rozběhlo zpracování tabáku, v High Point vyrostly továrny na výrobu nábytku. Kolem řek se uchytila produkce textilií. Byly položeny nové silnice.

Raleigh

Foto: Visit Raleigh

Velká hospodářská krize (1929 – 1939) zanechala tisíce lidí bez zaměstnání. Stát vytvořil nové pracovní příležitosti v oblasti rozšiřování silnic a úklidu státních parků, zvýšil sociální dávky a snížil daně. Ekonomika se pomalu dostávala do normálu.

Autor : Pavla Janková America Tours

Anketa
Chtěli byste se proletět v letadle bratří Wrightů ?
ano
49.1 %
ne
50.9 %
Celkem hlasovalo 267 čtenářů.

Fakta o státu North Carolina:

Rozloha: 139 581 km²
Nejvyšší bod: Mt. Mitchell (2 038 m)
Počet obyvatel: 9 500 000
Hlavní město: Raleigh (427 000 obyvatel)
Přijetí do Unie: 21. listopadu 1789, vystoupila 1861, znovu přijata 1868
Přezdívka: Tar Heel State (Stát dehtových pat)
Státní pták: Kardinál červený (Cardinal, Cardinalis cardinalis )
Státní květina: Dřín květnatý (Flowering Dogwood, Cornus florida)
Národní parky, rezervace a monumenty: • Appalachian National Scenic Trail • Blue Ridge Parkway • Blue Ridge National Heritage Area • Cape Hatteras National Seashore  • Cape Lookout National Seashore  • Carl Sandburg Home National Historic Site • Fort Raleigh National Historic Site • Great Smoky Mountains National Park • Guilford Courthouse National Military Park • Gullah/Geechee Cultural Heritage Corridor • Moores Creek National Battlefield • Overmountain Victory National Historic Trail • Trail Of Tears National Historic Trail • Wright Brothers National Memorial

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků