Hlavní obsah
Nashville Foto: Jan Kužel America Tours

Nashville - centrum country hudby

Hlavní město státu Tennessee – Nashville leží na řece Cumberland v okrese Davidson. Rozloha města je 1 362 km². Má 635 000 obyvatel, s okrajovými částmi 1 675 000. V povědomí lidí je Nashville zapsán jako domov country music.

Nashville Foto: Jan Kužel America Tours
Nashville - centrum country hudby

Nashville bývá často označováno za Athens of the South (Atény jihu) díky vysoké koncentraci školských zařízení. Je zde celá řada středních škol a významných univerzit. Město se stalo jedním z hlavních center nahrávání a produkce. Jsou zde zastoupeny všechny hudební firmy tzv. Velké čtyřky – EMI, Sony Records, Universal, WEA – a mnoho dalších. Jsou soustředěny většinou ve čtvrti Music Row. Od 60. let 20. století je Nashville považováno za druhé největší produkční centrum v USA (po New Yorku).

Grand Ole Opry

Foto: Nashville CVB

Nejsilnějším ekonomickým odvětvím je zdravotnictví. Sídlí zde více jak 250 společností. Je zde zastoupen i největší soukromý provozovatel nemocnic na světě – Hospital Corporation of America.

Lane Motor Museum

Foto: Nashville CVB

Město nabízí celou řadu možností kulturního vyžití, památek a architektonických zajímavostí. Okolí ulic Broadway a 2nd Avenue je poseté zábavními podniky, nočními kluby a různými restauracemi. Severně od Broadway leží centrální obchodní čtvrť, navazuje na ni tzv. Legislative Plaza, Capitol Hill a Tennessee Bicentennial Mall.

Jack Daniels Destillery

Foto: Nashville CVB

První mrakodrap Life & Casualty Tower, postavený v roce 1957, odstartoval období staveb výškových budov. K nejznámějším patří AT&T Building (u místních stavba známá jako Batman Building) z roku 1994, z novějších pak výšková kancelářská budova The Pinnacle (rok 2010). Výstavba nových budov neustále probíhá. Ve fázi stavby je např. projekt Music City Center v centru města. Rozsáhlé úpravy čekají i park Riverfront Park.

Nashville

Foto: Jan Kužel America Tours

Ve městě najdeme řadu zajímavých míst spojených s hudbou, především country. Jmenujme třeba Country Music Hall of Fame and Museum (Síň slávy country hudby s muzeem), Belcourt Theatre (2 kinosály, promítání filmů, živá vystoupení), Ryman Auditorium (do roku 1974 sídlo Grand Ole Opry, místo pro 2 360 diváků). Nová budova Grand Ole Opry House pro 4 000 diváků leží cca 14 km východně od centra. Několikrát týdně se zde koná vyhledávaná show country hudby včetně folku, bluegrassu, gospelu atd. Vystupují zde přední umělci tohoto žánru.

Country Music Hall of Fame and Museum

Foto: Nashville CVB

V centru Nashville najdeme dále četné hudební kluby a honky-tonk bary, takže každý si může opravdu vybrat podle svého gusta.

General Jackson Showboat

Foto: Nashville CVB

V centrální části města Music Valley (Hudební údolí) se můžete ubytovat v rozlehlém hotelu Opryland Hotel, dobře nakoupit v nákupním středisku The Opry Mills a volný čas příjemně prožít při plavbě parníkem General Jackson  (1200 cestujících).

Nashville Predators

Foto: Nashville CVB

Ale i příznivci sportu si přijdou na své. The Bridgestone Arena (dříve Nashville Arena) se využívá pro sportovní i kulturní akce. Hokejová NHL byla v roce 1998 rozšířena o tým Nashville Predators. Fotbaloví fanoušci se schází od léta 1999 na stadionu LP Field. Původní fotbalový tým Houston Oilers nyní hraje pod názvem Tennessee Titans.

Autor: Irena Reiterová, America Tours

Anketa
Máte rádi country hudbu ?
ano
85.3 %
ne
14.7 %
Celkem hlasovalo 190 čtenářů.

Zajímavosti o Nashville :

Užívané přezdívky: Music City, Athens of the South, Malý Kurdistán (největší populace Kurdů v USA), NashVegas, Guitar City
Nástup Grand Ole Opry v roce 1925 v kombinaci s již kvetoucím vydavatelským průmyslem přinesl městu titul Music City USA (Hudební město USA).
V dnešní době je Nashville křižovatkou americké kultury a jednou z nejrychleji rostoucích oblastí „Horního jihu“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků