Hlavní obsah
La Paz Foto: Petr Kubíček

La Paz - město ve vysokých horách

La Paz (877 363 obyvatel, s metropolitní oblastí více jak 2,3 miliónu obyvatel) – nejvýše položené město na světě. Zatímco centrum města je v nadmořské výšce 3650 metrů, El Alto, kde je mezinárodní letiště, leží ve výšce 4082 m.

La Paz Foto: Petr Kubíček
La Paz - město ve vysokých horách

Město je obklopeno vysokými horami. Pohled z výšky do údolí, v němž leží La Paz, se zasněženými štíty v pozadí, je uchvacující.

Hlavním náměstím je Plaza Murillo, kde stojí katedrála, působivá budova parlamentu a palác vlády. Dalším je náměstí Plaza San Francisco s koloniálním kostelem. V jeho okolí potkáte mnoho pouličních obchodníků.

La Paz

Foto: Petr Kubíček

Zajímavostí je Mercado de Brujas neboli Čarodějnický trh. Koupíte tu byliny, koření, magické ingredience, figurky, ručně vyrobené šperky, ale také různé lektvary, sušené žáby, hady, želvy, soví peří a jiné věci, které mají mít tu moc, že vás ochrání před nemocemi, zlými duchy, zajistí dlouhověkost, zlepší sex či zvýší plodnost.

Trh v La Pazu

Foto: Archiv

Ve městě jsou zajímavá muzea. Neobvyklým je Coca Museum, tedy Muzeum koky. Jeho expozice vás seznámí s historií a užitím koky domorodými lidmi.

Listy jsou důležitou částí andské historie, Inkové rostlinu považovali za posvátnou a lidé v horách ji užívali od nepaměti.

Dozvíte se také, že se koka používá jako prostředek ke zmírňování následků výškové nemoci, ke snížení pocitu hladu a únavy, naleznete lékařské studie i poznatky o používání listů koky některými společnostmi v minulosti, např. Coca-Colou.

La Paz

Foto: Archiv

Dočtete se ale samozřejmě i o stinných stránkách, které přináší výroba drog (kokainu) a nezákonné pašování do jiných zemí. Koka jako taková je v Peru a Bolívii legální. Má se za to, že listy samy neškodí, naopak mohou pomoci, a nejsou tudíž považovány za drogu. Pro návštěvníky jsou v muzeu dokonce připraveny zdarma vzorky lístků koky ke žvýkání.

La Paz

Foto: Petr Kubíček

Zhruba 10 kilometrů od centra La Pazu se nachází Valle de la Luna (Měsíční údolí). Ocitnete se jak v jiném světě, spatříte úžasnou krajinu, kde vlivem erozí, větru a deště během miliónů let vznikly fascinující skalní útvary, věže a kaňony.

Skalní formace a několik druhů kaktusů uvidíte, vydáte-li se na některou z turistických stezek. Jen je důležité být připraven na to, že ve srovnání s městem je tu podstatně tepleji, proto se vybavte dostatečným množství vody, dobrou obuví a oblečením.

Autor : Irena Reiterová - America Tours

Anketa
Věříte v magickou moc některých předmětů?
ano
58.1 %
ne
41.9 %
Celkem hlasovalo 587 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků