Hlavní obsah
Downtown Area Foto: Destination Halifax

Halifax - město lodí

Halifax je největším městem oblasti atlantských provincií a zároveň hlavní město kanadské provincie Nové Skotsko. Centrum města zabírá malý poloostrov Halifax Peninsula, který je součástí většího poloostrova Chebucto Peninsula, který je roztažen do zálivu Halifax Harbour.

Downtown Area Foto: Destination Halifax
Halifax - město lodí

O Halifaxu se často mluví jako o městě lodí. I dnes mu dominují válečné lodě umístěné v přístavu, k vidění je například slavná loď Bluenose II a mnohá historická plavidla včetně kanadské královské britské lodi Sackville z 2. světové války.

V Halifaxu najdete velké množství historických památek, které odráží velmi bohatou, mnohdy však i pohnutou historii města.

Maják

Foto: Archiv

Centrum města má síťový charakter pravoúhlých ulic. Město prošlo velkými změnami v 60. a 70. letech minulého století, kdy mnoho starých budov bylo zbouráno a na jejich místech vyrostly moderní komplexy. Na druhou stranu tu ale najdeme původní budovy ještě z dob, kdy Francouzi vládli velké oblasti známé tehdy jako Nouvelle France (Nová Francie).

Terence Bay

Foto: Archiv

Nejzajímavější místa

Granville Mall  - dříve součást ulice Granville, dnes je tento blok řadových domů přeměněn na pěší zónu se spoustou hospůdek a obchodů.

Historic Properties - blok historických skladišť rovněž předělaný na moderní restaurace a obchody.

City Hall – radnice z roku 1890. Stojí na historickém náměstí, na kterém se již od roku 1749 konaly vojenské přehlídky. Samotná budova radnice je jednou z nejstarších a největších v celé provincii Nové Skotsko a byla rovněž připsána na seznam historicky významných míst Kanady.

Loď v Halifaxu

Foto: Destination Halifax

Province House – budova postavená roku 1819. Jedná se o nejstarší vládní budovu v celé Kanadě. Ve své době byla místem, kde sídlily instituce výkonné, legislativní i soudní. Je zároveň jednou z nejmenších legislativních budov v Severní Americe. V průběhu roku 1848 byla vůbec prvním místem tzv. „zodpovědné vlády“ britského impéria mimo území Spojeného království. I ona je na seznamu historicky významných míst Kanady.

Přímo v centru města stojí budova Government House, postavená v roce 1805 jako sídlo guvernéra provincie Nova Scotia. Zároveň je nejstarší rezidencí vicekrálů v Severní Americe.

Přístav

Foto: Destination Halifax

Jasnou jedničkou nicméně zůstává Citadela vybudovaná v roce 1856 jako čtvrtá v pořadí. Dominuje kopci nad přístavem. Výstavba trvala 28 let a úkolem budovy byla ochrana před případným útokem Spojených států.

Již od svého založení v roce 1749 byl Halifax jednou ze čtyř nejdůležitějších zaoceánských námořních vojenských základen britského impéria. Citadela je nádhernou ukázkou opevnění 19. století se vším, co k tomu patřilo. Nebyla nikdy napadena, britské armádě sloužila až do roku 1906 a kanadské armádě pak v obou světových válkách.

Samuel Cunard

Foto: Destination Halifax

Za návštěvu určitě také stojí Námořní muzeum Atlantiku ležící na nábřeží v centru Halifaxu. Jedná se o nejstarší a největší námořní muzeum v celé Kanadě. Jeho sbírky obsahují více než 30 000 předmětů včetně sedmdesáti malých lodí. Uvidíte tu ale také významný historický parník Acadia, který sloužil v letech 1913 – 1969.

Kromě toho se v muzeu nachází i stálá expozice zaměřená na historii Titaniku, který se dne 15. dubna 1912 potopil nedaleko Halifaxu. Spatříte zde i zbytky dřevěných trámů pocházejících z potopené lodi.

Exponát v Námořním muzeu

Foto: Destination Halifax

Na své si přijdou i milovníci přírody a hráči golfu. V Halifaxu je 12 golfových hřišť, 5 jachetních klubů a více jak 170 městských parků.

Autor : Irena Reiterová America Tours

Anketa
Chtěli byste se potopit k vraku Titaniku?
ano, zajímá mě vše, co se této lodi týká
26.5 %
ne, ale Titanik mě zajímá
43 %
ne
30.5 %
Celkem hlasovalo 151 čtenářů.

Zajímavosti o Halifaxu:

Rozloha: 97 km²
Počet obyvatel: 360 000
Člověku, který bydlí v tzv. Velkém Halifaxu zahrnujícím ještě Dartmouth, Bedford a distrikt Halifax (Halifax County) s celkovým počtem přes 400 000 obyvatel, se říká Haligonian.
Halifax je druhým největším vědeckým centrem v Kanadě po hlavním městě Ottawě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků