Program letošní Noci kostelů bude skutečně pestrý, do akce je podle pořadatele aktuálně přihlášeno 1627 kostelů a modliteben napříč všemi kraji. Oproti loňskému roku přibude kolem 100 objektů. Kromě prohlídek prostor památek jsou součástí i další aktivity, na některých místech například koncerty, mše. V loňském roce bylo na Noci kostelů zaznamenáno více než půl milionu vstupů.

Jedna ukázka za všechny

Své brány otevře mimo jiné i kostel svatého Ondřeje v Chlístovicích na Kutnohorsku, který je znám také pod názvem Sionský kostelík. Zájemci si ho mohou prohlédnout v pátek 24. května od 18:00 do 22:00 hodin. Na místě budou také členové spolku Sionský kostelík, kteří se prostřednictvím veřejné sbírky snaží sehnat peníze na jeho opravu.

Kostel vznikl díky nejvyššímu zemskému sudímu Ondřeji Berkovi z Dubé v roce 1402. Po architektonické stránce je to jednolodní stavba s polygonálním kněžištěm a věží s dřevěným zvonovým patrem. Biblický název Sion získal nejen kostelík, ale celé přilehlé údolí díky Ondřeji z Dubé, který v místech nechal rozsypat hlínu z hory Sion u Jeruzaléma. Alespoň tak to praví pověst.

Věž kostela se dochovala v původní podobě i s trámovím a je jediným svědkem bojů o hrad Sion. Ve věži je zvon o průměru 106 centimetrů od zvonaře Ondreje Ptáčka z Kutné Hory z roku 1509. Nápis na zvonu říká, že byl odlit k uctění památky Jana z Dubé (Jana Roháče z Dubé). Současnou podobu získal kostel v 18. století barokní přestavbou za pánů z Oštejna.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.