Opuštěný kostel, bílé postavy představující bývalé obyvatele Lukové, staré místo. Přesně to láká návštěvníky, kteří mohou do kostela sv. Jiří na prohlídku zajít každou sobotu. „Ty sochy chtějí vidět fotografové a návštěvníci z celého světa, nejenom z Evropy. Dá se říct, že tady mám zápisy v knize od návštěvníků z Ameriky, Brazílie, Austrálie, Kanady, Japonska,“ řekl Novinkám správce kostela Petr Koukl.

Sochy zde vytvořil v rámci své bakalářské práce tehdejší student Jakub Hadrava. Své spolužáky pokryl látkou namočenou v sádře, která na nich ztuhla, a tím slavné „duchy“ vytvořil. Jeho záměrem bylo, aby sochy představovaly bývalé obyvatele Lukové, tehdy odsunuté Němce. Luková byla téměř kompletně německou obcí, i když zde podle správce v roce 1933 začali žít i Češi.

Kostel sv. Jiřího pochází ze 14. století

Kostel sv. Jiřího pochází ze 14. století

FOTO: Novinky

Vzhled soch duchů ještě podtrhuje historie samotného kostela. Podle Koukla byl postaven v roce 1352. Několikrát byl přestavěn, naposledy po požáru v roce 1796. Nicméně klenby v presbytáři jsou původní, a některé ze stěn v sakristii jsou dokonce ještě starší než kostel. Ten byl totiž v roce 1352 přistaven k již stojící kapličce jako fara.

Duchovní život se však z kostela vytratil v roce 1968, kdy během jednoho z pohřbů spadla omítka a rozhodlo se, že se kostel kvůli nedostatku peněz nebude opravovat a obnovovat. Farnost místo opustila prakticky kompletně zařízené, o vyklizení všech cenných i méně cenných věcí, jako varhany, obrazy či sochy, se postarali vandalové.

V kostele je celkem 32 sádrových soch

V kostele je celkem 32 sádrových soch

FOTO: Novinky

Autor soch chtěl podle Koukla říci, jak je kostel zchátralý a zanedbaný a jak se z něj vytratil život, což se mu soudě podle návštěvnosti povedlo, přestože on sám ho za děsivý nepovažuje. „Díky návštěvnosti se nastartovalo to, že kostel se bude opravovat, i když je to církevní majetek. Ale tím, že to chtějí vidět turisté z celého světa a dělalo by to ostudu, tak sem teď putují peníze z dotací na záchranu takovýchto památek, protože to je uznané jako kulturní památka,“ řekl Koukl.

Nyní je kostel přístupný pro veřejnost vždy v sobotu od 13 do 16 hodin, správce však doporučuje předem se domluvit telefonicky. Návštěvníci také mohou spojit prohlídku kostela s koncertem, který se zde uskuteční 3. listopadu.