Po nešťastných událostech v letech 1999-2000, kdy zde zemřelo pět lidí, byla stezka kvůli žalostnému technickému stavu více než deset let uzavřená. Zrekonstruovaná se otevřela až v roce 2015 a ihned k sobě přitáhla cestovatele, vyhledávající adrenalin. Odvážlivce ovšem přitahovala i v době uzavření, kdy se na ni lidé vypravovali pod pohrůžkou pokuty téměř šesti tisíc euro.

Stezka prošla rekonstrukcí a znovu se otevřela v roce 2015.

Stezka prošla rekonstrukcí a znovu se otevřela v roce 2015.

FOTO: Profimedia.cz

Na první pohled může stezka působit nebezpečně a krkolomně i dnes. Z visutých můstků a lávek, přitisknutých na stěnu skály, ovšem nabízí turistům úchvatné pohledy do rokle Gaitanes, nad kterou se pne.

Po nákladné rekonstrukci, která vyšla v přepočtu na zhruba 147 miliónů korun, se ale cestovatelé mohou soustředit více právě na dechberoucí scenérie než na pocit nebezpečí. Jednu z nejpopulárnějších turistických atrakcí ve Španělsku od znovuotevření navštívilo přes 600 000 lidí, uvádí portál Daily Mail.

Stezka se pne kolem 100 metrů nad roklí.

Stezka se pne 100 metrů nad roklí.

FOTO: Profimedia.cz

Stezka se stala u turistů natolik oblíbenou, že správa atrakce musela nastavit i limit na maximální počet návštěvníků. Denně se na ní může projít 1100 lidí a za celý rok 300 000. Vstup přitom stojí pouhých 10 eur a projít celou tříkilometrovou trasu může zabrat i kolem čtyř hodin. I když svému jménu nejnebezpečnější stezka světa už nedostojí, návštěvníci jsou stále povinni nosit ochranné helmy.

Původně sloužila dělníkům

Stezka Caminito del Rey vznikla před více než sto lety a původně měla čistě funkční využití. Pomáhala stavitelům nedaleké vodní elektrárny rychleji překlenout vzdálenost a efektivněji přepravovat materiál.

Jenže už původní betonová konstrukce, která držela na trámech, byla spíše provizorní a nepředpokládalo se, že vydrží dlouholeté působení zubu času. Spousta částí proto v průběhu let od skalní stěny odpadla a před rekonstrukcí připomínala stezka spíše ferratu.

Stezka je už mnohem bezpečnější než v minulosti, přesto jsou turisté povinni nosit helmy.

Stezka je už mnohem bezpečnější než v minulosti, přesto jsou turisté povinni nosit helmy.

FOTO: Profimedia.cz

Nyní stezku tvoří dřevěné lávky a mosty, které se tyčí i 100 metrů nad dnem propasti. El Caminito del Rey se nachází ve španělské provincii Málaga, nejbližším městečkem je El Chorro, atrakce je ovšem přístupná i ze vzdálenějšího Ardales.