Do Seiser Alm se může bez obav vydat nejen zkušený lyžař, který si na prudší sjezdy může koneckonců s jedním skipasem odskočit do sousední Val Gardeny, ale především věční začátečníci, děti a ti, kteří si na lyžích potřebují dodat ztracené sebevědomí.

Ze školy na dálnici

I s Val Gardenou má toto středisko na 175 kilometrů sjezdovek, přičemž „louka“ nabízí především červené a modré tratě ve výšce od 1800 do 2200 metrů nad mořem v délce asi 60 kilometrů. Jediná černá sjezdovka v celém Seiser Alm měří pouhé dva kilometry. Je tu však i několik měřených úseků slalomu a z vrchní stanice lanovky Goldknopf si můžete změřit i klasický sjezd.

Kromě sjezdovek zaujme také nádherná scenérie.

Kromě sjezdovek zaujme také nádherná scenérie.

FOTO: Tomáš Hájek

Pokud jste se rozhodli naučit své děti lyžovat, pak jste si nemohli zvolit lepší místo. Kromě velmi kvalitních lyžařských škol je tu i velký prostor, aby si děti na skvěle upravených sjezdovkách procvičily vše, co se naučily.

Po pár dnech ve školce, která mimo jiné využívá cvičnou louku s dětským slalomem v místě zvaném Compatsch, můžete své ratolesti s klidným svědomím vzít na některou z modrých sjezdovek. Bude se jim to líbit a k červeným trasám je pak už jen krůček.

V resortu Compatsch jsou lyžařské školy pro děti i dospělé.

V resortu Compatsch jsou lyžařské školy pro děti i dospělé.

FOTO: Tomáš Hájek

I lanovky tu jsou přizpůsobeny dětským návštěvníkům. Většina je vybavena krytem proti větru i automatickou pojistkou, aby malí lyžaři za jízdy nevypadli. Na širokých sjezdovkách se tu všichni budou cítit bezpečně a zimní radovánky si užijí.

A místa je tu opravdu dost. Celá náhorní plošina má velikost neuvěřitelných sedmapadesáti kilometrů čtverečních, což je plocha, do které by se vešlo více než 5000 fotbalových hřišť.

Na běžky i do snowparku

Mírný terén poskytuje ideální podmínky také pro běžkaře. Těm je tu za 25 eur za týdenní Dolomiti Nordic skipas k dispozici na 60 kilometrů upravené stopy. Tratě jsou značené jako běžné sjezdovky, tedy modře, červeně a černě, všechny jsou ale zvládnutelné. Jednodenní pas na zkoušku stojí šest eur. Skipas noste vždy u sebe, „revizoři“ kontrolují běžkaře přímo v terénu.

V březnu tu potkáte i živou muziku.

V březnu tu potkáte i živou muziku.

FOTO: Tomáš Hájek

Pozoruhodný je i zdejší snowpark, který se velikostí zařadil na první místo v celé Itálii. Rozdělen je do dvou částí. Nalevo od sjezdovky Laurin je něco jako zahřívací zóna s mnoha boxy, skoky a překážkami. Ve spodní části si mohou užít adrenalin i opravdoví nadšenci extrémnějších zimních sportů.

Východně od planiny se tyčí kolmá stěna vrcholu Sassolungo. Třítisícový vrchol odděluje Seiser Alm od navštěvovanější Val Gardeny, která má přímé napojení na lyžařský okruh Sella Ronda. Tam si na své přijdou náročnější lyžaři.