Sluneční paprsky do něj za příznivého počasí zasvítí jen v únoru a v říjnu a dotknou se i tváře sochy faraona Ramesse II. Vnitřní prostor chrámu, v jehož průčelí jsou čtyři obrovské sochy sedícího Ramesse, je po zbytek roku ve stínu.

Abú Simbel je jedním z největších turistickžch magnetů v Egyptě.

Abú Simbel je jedním z největších turistických magnetů v Egyptě.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Původně byl chrám postaven tak, že světlo se dovnitř dostávalo za rovnodennosti v březnu a v září. Po pracném přesunu stavby v 60. letech kvůli budování Asuánské přehrady se sluneční termíny změnily na 22. únor a 22. říjen, údajně výroční dny Ramessovy korunovace a narozenin.

Velká událost

Faraon vládl Egyptu v letech 1304 až 1237 před naším letopočtem a za jeho panování byla v Abú Simbelu postavena dvojice chrámů. Mimořádný úkaz každý rok přiláká mnoho lidí, na místě se koná i hudební festival a plavba lodí.

Vnitřek hlavního chrámu Abú Simbel

Vnitřek hlavního chrámu Abú Simbel

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Festivalu se letos zúčastnila řada místních i zahraničních kapel a egyptští političtí činitelé. Chrámy v Abú Simbelu patří k sedmi egyptským archeologickým skvostům, které jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Chrám v Abú Simbelu je pro běžné turisty dostupný buď po silnici z města Asuán, když se na místo vyráží formou kolony vozidel kolem čtvrté hodiny ranní, či případně plavbou po Nilu.