Ve městě, jehož český překlad Žandov asi v životě nikdo nepoužil, se neztratí žádný našinec neznalý němčiny. Vzhledem k sympatické vzdálenosti od českých hranic jsou i prospekty v infocentru psány v české verzi, v místních restauracích lze narazit na českou obsluhu a na parkovištích u Lidlu na české espézetky.

Malebné městečko v labském kaňonu si musí při první návštěvě zamilovat snad úplně každý. Typické lázeňské stavby podél říční kolonády vzbuzují dojem přímořských letovisek, malebné a upravené parčíky s lavičkami lákají k posezení nad knihou. Okolní lesy národního parku Saské Švýcarsko zase poskytují stín těm, na které sluníčko v létě moc pálí, a aktivit, které se v okolí Bad Schandau dají podniknout, je nepřeberné množství.

Kolonáda podél řeky vybízí k línému odpoledni.

Kolonáda podél řeky vybízí k línému odpoledni.

FOTO: Michael Švarc, Novinky

Nejlepší hotely mají výhled přímo na Labe.

Nejlepší hotely mají výhled přímo na Labe.

FOTO: Michael Švarc, Novinky

Ale významné je město, jak už plyne z názvu (Bad = lázně), hlavně kvůli lázeňství. Jeho rozvoj zde započal kolem roku 1730, když byl v nedalekém údolí Křinice objeven ozdravný železitý pramen. Ten se ovšem nezačal využívat k popíjení, ale ke koupelím. A právě zdejší termální lázně Toskana Therme jsou jedním z největších lákadel městečka.

Podvodní hudba i bylinné sauny

Areál se nachází jen desítky metrů před řekou, z venkovního bazénu se dá plynoucí Labe velmi dobře pozorovat. Vstupné není vzhledem k tomu, co lázně nabízejí, nijak závratně vysoké. Pokud máte čas, na dvě hodiny rovnou zapomeňte, za takový krátký čas nestihnete ani pořádně vlézt do sauny. A vzhledem k tomu, že cena za čtyři hodiny už není o moc vyšší, určitě si připlaťte.

Ceny pro dospělého 
2 hodiny
432 Kč
4 hodiny
540 Kč
Celodenní
702 Kč
Zdroj: Toskana World, více zde
 

Vedle bazénů v hlavních prostorách najdete místnost pojmenovanou Liquid Sound (tekutý zvuk). Jedná se o kulatý bazén s lehce slanou vodou, která příjemně nadnáší. Na jeho dně, ale i podél místnosti, jsou umístěny reproduktory, ze kterých se line příjemná relaxační hudba.

Na stropě se promítají květiny, motýli či podobné motivy a osvětlení mění barvu od fialové po tyrkysovou. Když se ponoříte pod hladinu, hudba bude příjemně rezonovat vodou a v kombinaci s projekcemi a barvami se jedná o skvělou formu odpočinku.

Večer v lázních panuje intimnější atmosféra.

Večer v lázních panuje intimnější atmosféra.

FOTO: Toskana World

Dlouhý čas se dá strávit ve wellness zóně v několika druzích saun. Ty jsou smíšené a pravidla velí odhodit plavky i stud. Nachází se zde aromatická bylinná pára, která má 55 stupňů a nadýcháte se v ní například výparů z heřmánku či šalvěje. Ve vedlejší 65stupňové páře stojí velký solný krystal, taktéž dobrý na dýchací cesty. Trojici vnitřních saun uzavírá klasická finská s 95 stupni.

Pokud se chcete nalokat čerstvého vzduchu, dvě sauny — jedna kamenná a jedna opět klasická finská — se nacházejí také venku. Za denního světla se tak obyvatelům, kteří bydlí ve vyšších patrech okolních domů, postaráte o hezký výhled.

V jiném světě

Pokud jste si na Bad Schandau vyčlenili jen jediný den, nemáte šanci pojmout vše, co městečko a okolí nabízejí. Turisticky známým místem Saského Švýcarska je třeba kamenný most Bastei, který se klene mezi pískovcovými skálami a dalo by se říct, že je určitým symbolem německé části národního parku, podobně jako Pravčická brána je symbolem té české.

Přímo ve městě můžete za nějaké euro padesát vyjet elektrickým výtahem na elegantní vyhlídku s panoramatickým výhledem do krajiny a občerstvit se v tamní hospůdce.

Elektrický výtah vyveze návštěvníky na vyhlídku s panoramatickým výhledem na městečko.

Elektrický výtah vyveze návštěvníky na vyhlídku s panoramatickým výhledem na město.

FOTO: Michael Švarc, Novinky

Zážitkem je už samotný příjezd do Bad Schandau. V bývalé rybářské vesničce Postelwitz, která je jak z malovaného obrázku, se nacházejí citlivě zrekonstruované hrázděné domy. Ulice jsou uklizené, okna a balkóny přetékají květinami a člověk má pocit, že se zde zastavil čas. Němci, minimálně ti, kteří žijí v menších obcích, mají ke svým domovům totiž mnohem vřelejší vztah.

V jedné z částí Bad Schandau, vesničce Postelwitz, se nacházejí hrázděné domy.

V jedné z částí Bad Schandau, vesničce Postelwitz, se nacházejí hrázděné domy.

FOTO: Michael Švarc, Novinky

Nikde není ani o stéblo trávy navíc. Lavičky, které se na každém kroku nacházejí, nejsou zničené ani počmárané. Dokonce i domy, které nemají opravené fasády, vypadají tak nějak reprezentativněji. Bad Schandau je jiný svět — iluze, ze které je návštěvník vytržen hned, jakmile přejede český hraniční přechod a ocitne se na silnici plné záplat a obklopen vysokou trávou, která kolem vozovky vesele bují.