Ženy si budou moci na místě půjčit šátky, kterými se budou moci zakrýt ramena, nohy a další odkryté části těla. „Každoročně se setkáváme s rozmanitým spektrem lidí. Šátky by měly vyřešit nevhodné odívání turistů, a podpořit tak pietní charakter naší památky,” uvedl Petr Jakeš z farnosti.

Nový návštěvní řád má podle něj poukázat na společenské normy, které se mají dodržovat nejen v církevních památkách. Stejné podmínky budou platit i v ostatních objektech spravovaných farností.

Zakazuje se také kouření v celém areálu hřbitova, konzumace jídel a nápojů i telefonování v hřbitovním kostele Všech svatých. „Cílem není znepříjemnit prohlídku sakrálních prostor, ale mít možnost vyhnout se extrémním situacím, které v neposlední řadě omezují ty, kteří zde chtějí zažít klid a pokoj,” uvedl Jakeš.

Kostnice je jednou z nejnavštěvovanějších kutnohorských památek. Někdejší hřbitovní kaple ze 14. století je zaplněna lidskými kostmi, které do nynější podoby srovnal řezbář František Rint. Kostnice nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Práce začaly předloni a mají trvat až deset let. Náklady se odhadují na 55 miliónů korun, po celou dobu oprav je přístupná návštěvníkům.