Na první etapu obnovy zámku se předpokládají náklady zhruba 42 miliónů korun, uvedl Polách. Muzeum se bude na opravu snažit získat evropské dotace. „Plánuje se, že se opraví fasáda a další záležitosti spojené s exteriérem, a pokud by vyšly finanční prostředky, tak budeme opravovat i interiéry. Chceme pro veřejnost zpřístupnit celé přízemí,” dodal.

Pokud by muzeum na opravu dostalo evropské dotace, oprava by začala v příštím roce. „Předpokládáme, že v roce 2018 by mohlo být celé přízemí spravené a přístupné. Pokud nevyjdou dotace, tak budeme muset finanční prostředky hledat někde jinde a asi bychom jeli v jiném režimu, zřejmě postupným zpřístupňováním jednotlivých místností,” řekl Polách.

Plánují se expozice i obnovení výmalby

Na zámku muzeum plánuje expozice týkající se historie památky a šlechtického rodu Vetter von der Lilie i část věnovanou okolní přírodě. Plánuje se zpřístupnění saly terreny, kaple svatého Kříže či zámecké knihovny. Polách předpokládá, že se obnoví i původní historická výmalba.

Přírodovědná muzejní expozice by měla být věnována blízké přírodní rezervaci Kotvice. Vedle toho na zámku budou provozní prostory a depozitáře. „Někdy v budoucnu by se dělala druhá etapa, která by zpřístupnila i celé první patro,” doplnil Polách.

Původně barokní zámek v Nové Horce z poloviny 18. století byl do roku 1945 v soukromých rukách. Od roku 1948 sloužil sociálním účelům. Nejprve v něm byly umístěny postižené děti, pak tam byl zřízen domov důchodců, který se později změnil v ústav pro mentálně postižené ženy. Prostory zámku ale těmto účelům postupně přestaly vyhovovat.

Poslední obyvatelky se z něj odstěhovaly letos v únoru, mimo jiné do nového bezbariérového domu ve Studénce.