Kalendář po roce opět připomíná známý Den svatého Patrika. Desítky tisíc lidí se při příležitosti oslav domnělého data úmrtí svatého Patrika oblékají do zeleného, zdobí se čtyřlístky, pijí a pojídají co nejvíce zeleného. Tradiční průvody a oslavy se už dávno netýkají jen Irů, přestože je tento světec právě jejich patronem.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Známé světové ikony se loni v rámci oslav Dne svatého Patrika zbarvily na zeleno

zdroj: Reuters

Díky irským imigrantům se zelená tradice rozšířila na různé kontinenty, například do Ameriky i Austrálie. Stejně tak cestuje Evropou. Podobně jako každoroční početné průvody účastníků slavností procházejí americkým New Yorkem, stranou nezůstávají ani Češi.

Česko nezahálí

Pondělní Den svatého Patrika předběhnou víkendové tematické akce. Různě pojatých oslav se můžete zúčastnit napříč republikou. Tak třeba hned v pátek večer se na počest svatého Patrika zahalí do zeleného světla pražská Petřínská rozhledna. Zůstat by tak měla až do úterý.

Pražáci mohou v sobotu večer vyrazit do KC Novodvorská, kde kromě jiného zahraje plzeňská skupina Poitín. Bujaré oslavy se uskuteční od pátku až do pondělí také v Caffrey's Irish Baru a James Joyce Prague's Cosy Irish Pubu.

V jabloneckém Eurocentru začne v sobotu od 20:00 celovečerní akce zaměřená na keltskou kulturu. Bude se tu hrát, tančit a vítané budou i nápadité převleky. Už od odpoledne, konkrétně od 16:00, si budou v sobotu svatého Patrika připomínat i v Ostravě v DDM Polská.