V jihozápadním Skotsku leží kousek od Glasgow vesnice Milton. Ta je proslulá mostem Overtoun, který je opředený stíny jedné velké záhady. Už přes padesát let tady totiž psi mají tendenci páchat sebevraždu. Během procházky zkrátka přiběhnou k zídce a přeskočí ji. Na okraji mostu je dnes dokonce cedule, která vyzývá majitele k tomu, aby si psa hlídal.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Více než 50 psů (převážně labradoři, kolie a retrívři) od 50. let minulého století přeskočilo kamenné zábradlí mostu Overtoun. Přestože se k místu váží tajuplné legendy, vědci se snaží tuto záhadu vysvětlit pomocí pokusů a důkazů. Jeden z experimentů odhalil, že většině psů velmi výrazně „voní“ norek. Právě norci žijí v okolí miltonského mostu.

Podle vědců je na základě výsledků provedeného experimentu možné, že psi zkrátka cítí pach norků a přirozeně se ho rozhodnou následovat. Netuší, že skokem přes okraj mostní zídky je čeká patnáctimetrový pád. Několik psů, kteří skok přežili, se po návratu na most pokusili o totéž. Téměř vždy se jednalo o stejné místo – koncovou část mostu.