Hlavní obsah
Zakrslá forma platanu s podrostem Kleopatřiných jehel a krásnooček. Kamenná zídka dělí terén do dvou úrovní. Foto: Milan Malíček, Právo

Zahrada se jim nelíbila, vsadili na modelaci terénu

Na této zahradě, která je třetí rok po realizaci, se odehrály významné terénní změny. Za domem vytvářel pozemek nakloněnou rovinu, což nebylo vůbec pěkné ani praktické. Proto majitelé chtěli se svahem něco udělat.

Zakrslá forma platanu s podrostem Kleopatřiných jehel a krásnooček. Kamenná zídka dělí terén do dvou úrovní. Foto: Milan Malíček, Právo
Zahrada se jim nelíbila, vsadili na modelaci terénu

Zahrada vyžadovala drobné i větší zásahy. „Vymýšleli jsme různé terénní modelace,“ vzpomíná autor projektu Ing. Lubomír Řiháček. V jedné z variant byla i jezírka, ale majitelé se nakonec rozhodli pro vytvoření kamenné zídky, která se promítá již na předzahrádce.

Dominantou prostoru předzahrádky je nepravidelně rostoucí jalovec a sloupovitý tis.

Foto: Milan Malíček, Právo

Terén se zvedal do dvou úrovní, aby byla zahrada zajímavější. Přání majitelů byla hlavně kvetoucí a barevná zahrada.

Rozdělení terénu

Terén se rozdělil zídkami do dvou částí a výškových úrovní. „S kamenem jsme si při realizaci opravdu vyhráli.“

Zatímco rovnější plocha vznikla kolem terasy, kde se ještě plánuje bazén, dole je travnatá plocha, a tedy dost místa, aby si děti mohly kopat s míčem.

Detail výsadby ozdobnice čínské

Foto: Milan Malíček, Právo

Řešilo se také částečné rozbití průhledu do krajiny. Aby nebyli hostitelé na terase jako na pódiu, byly do dolní části pozemku vysazeny stromy. Jde o malokorunné kultivary základních druhů, takže ani postupem času kontaktu s okolím zcela nezabrání a umožní pohled na nedaleká pole a remízky.

Trávník sjednocuje

Dům a zahrada tvoří harmonický celek hlavně proto, že výsadba rostlin byla předem pečlivě promyšlena a naplánována. A dobře vypadající trávník je jedním z nejdůležitějších prvků zeleně v této zahradě.

Při konečném dolaďování terénu došlo na instalaci automatického závlahového systému.

Kvetoucí kokardy v popředí kamenné zídky u domu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Travnatá plocha tak zahradu sjednocuje a uklidňuje, rostliny jí naopak dodávají barevnost a proměnlivost během roku.

Rostliny pro radost

Na pozemku jsou vysazené zajímavé kosterní dřeviny tak, aby pohled do zahrady majitele bavil, a aby se měli od jara do podzimu na co dívat.

Díky pomalému růstu nevyžaduje pravidelný řez převislá tsuga. Na snímku ve společnosti modrošedých kostřav.

Foto: Milan Malíček, Právo

Zaujme převislý cedr s dlouhými výhony, jenž roste nepravidelně, dále převislý modřín s úzkým charakterem růstu. Dole v rohu je lípa, která bude mít korunu kolem pěti až šesti metrů. Vytvoří v zahradě pěknou kompozici, ale nezabrání kontaktu s okolní přírodou. Vedle ní je úzký a vysoký červenolistý buk, který si mohou majitelé tvarovat podle potřeby.

V rohu je lípa ve společnosti se sloupovým bukem a s podrostem barevných šalvějí a poděnek.

Foto: Milan Malíček, Právo

Dominantou zahrady je sakura s nádhernými květy, která je botanicky velmi ceněna. Je zde ve společnosti stálezelené bobkovišně.

Ve střední části roste převislý jilm a vpravo tsuga, která tady bude po několika letech hrát prim. Další nepřehlédnutelnou dřevinou je višeň s kulatou korunou.

Za domem je úzká a jednoduchá výsadba, kterou tvoří růže a živý plot z tisů. Výsadba po celé zahradě je doplněna trvalkami.

Možnost pravidelného dotvarování umožňuje seberealizaci majitelů při údržbě dřevin.

Foto: Milan Malíček, Právo

Uprostřed zahrady je platan s malou kulatou korunou. Koruna do tří metrů šířky se dá kdykoli zastřihnout.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Na druhé straně zídky je převislá tsuga, stejný druh jako v rohu zahrady, je malá vzrůstem, roste pomalu, nikam nepospíchá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků