Hlavní obsah
Kombinací štípaného povrchu a specifického procesu ostařování nabývá betonový blok Naturblok vzhledu nahrubo otesaného přírodního kamene. Přirozený vzhled je umocněn barvami Naturcolor, které dokonale imitují barvy kamene. Foto: Cs beton

Vytvarujte si zahradu podle svých představ

Není vaše zahrada v dokonalé rovině? Má naopak ostřejší spád? Je namístě zvážit zajištění svahu různými zídkami. Jakých a z jakého materiálu, to závisí na sklonu, velikosti a výšce svahu.

Kombinací štípaného povrchu a specifického procesu ostařování nabývá betonový blok Naturblok vzhledu nahrubo otesaného přírodního kamene. Přirozený vzhled je umocněn barvami Naturcolor, které dokonale imitují barvy kamene. Foto: Cs beton
Vytvarujte si zahradu podle svých představ

Po zahradě ve svahu se obtížněji pohybuje, navíc může vlivem nepříznivého počasí hrozit sesuv půdy. Výstavbou opěrné zídky nejen že zabráníte erozi půdy, ale získáte i funkční prostor pro výsadbu vegetace. Možností je hned několik.

Tzv. nasucho, tedy bez použití malty lze vytvořit nižší opěrné zídky. Maltu v tomto případě nahrazuje směs zeminy, štěrku a písku, která slouží jako drenáž. Na stavbu můžete použít různé druhy lomového kamene, skály, bludné balvany, pramenné kameny nebo kamenné desky.

Chcete-li potlačit strohost zídky, do mezer můžete vysadit různé rostliny. Nejvhodnější jsou skalničky nebo některé plazivé dřeviny.

Zkuste to s tvárnicemi

Vhodným materiálem jsou bednicí tvárnice, a to i tehdy, kdy je svah prudší. Dají se totiž zpevnit ocelovými pruty.

Bednicí tvárnice se prodávají ve více velikostech a díky zámkovému systému do sebe při kladení snadno zapadnou. Velkou výhodou je, že použitím bednicích tvárnic se nespotřebuje tolik betonu jako při klasickém bednění.

Na bednicí tvárnice můžete lepit i obklad. Fantazii se meze nekladou. Je jen na vás, jestli zvolíte obklad kamenný, cihlový nebo imitaci kamene.

Pomocí svahových tvarovek Rundolf je možné zpevnit a vytvarovat svah podle potřeby. Je také možné je použít pro tvorbu skalek a stupňovitých zahrádek. Jsou z betonu, takže jsou velmi pevné a odolné proti opotřebení.

Foto: Hornbach

Pokud byste raději variantu, která je dekorativní sama o sobě, sáhněte po svahových tvárnicích. Jsou vhodné pro zpevňování svahů, ozdobné ohraničení výškových rozdílů pozemků, ale i jako nízké ozdobné květináče. Osázet květinami nebo třeba okrasnou trávou je můžete ve všech případech.

Využít můžete samozřejmě i různé stavební systémy, např. z betonových bloků.

Gabiony a palisády

Rafinované úpravy zahrady umožňují rovněž gabiony, které jsou velmi moderní. Jde vlastně o drátěné koše nebo klece, jež se spojují několika úchopy bez nutnosti použití nářadí. Oproti jiným řešením však vyžadují více místa. Pro malé zahrádky tak příliš vhodnou volbou nebudou. Naopak těm velkým budou slušet.

Koše se plní kameny, které by měly být mrazuvzdorné a větší než oko košíku. Na viditelnou plochu se používají přírodní kameny a dovnitř se často sype recyklovaná stavební suť.

Donedávna byly gabiony v zahradách spíše exkluzivní záležitostí. Dnes už to ale neplatí.

Foto: Hornbach

Široké uplatnění mají v zahradní architektuře i palisády. Jsou dostupné v různých výškách, barvách a tvarech. Kulaté, půlkruhové, hranaté, špičaté nebo zkosené, jednořadé či dvouřadé. Možnosti návrhů jsou tak téměř nekonečné.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků