Hlavní obsah
Napít, nebo vykoupat? Jako by se rehek zahradní nemohl rozhodnout. Když zjistil, že je místo bezpečné, udělal obojí. Foto: Adéla Taitlová, Právo

Voda láká do zahrady život

V zahradě, ve které se třpytí vodní hladina, se dobře cítí nejen lidé, ale i volně žijící tvorové. Zatímco někteří vodu potřebují k zajištění budoucí generace, jiní ji uvítají jako zdroj osvěžení v letním horku.

Napít, nebo vykoupat? Jako by se rehek zahradní nemohl rozhodnout. Když zjistil, že je místo bezpečné, udělal obojí. Foto: Adéla Taitlová, Právo
Voda láká do zahrady život

Jezírko, potoční koryto nebo třeba starý hrnec osázený mini lekníny si vodoměrky, vážky a žáby najdou dřív, než se nadějete. Mělké misky s vodou zase s oblibou navštěvují ptáci, aby se napili a vykoupali.

Když přidáte pár pobřežních rostlin a místo tácku z plastu zvolíte pítko s hezkým motivem, stane se z vodního prvku půvabná dekorace venkovního prostoru.

Umístit ho můžete téměř kamkoli, ať už máte pozemek na okraji lesa, nebo zahradničíte na balkóně uprostřed městské zástavby.

Ráj pro živočichy. Z celé zahrady je nejvíc živo u vody. Nejrůznější tvorové vegetují pod hladinou, nad ní, ale taky na mělčině u břehu a na vodních rostlinách.

Foto: Adéla Taitlová

Oáza pro opeřence

I když ptáci přijímají tekutinu z potravy, většina z nich potřebuje k uhašení žízně ještě čerstvou vodu. Pijí z řek, louží i ze střešních okapů. Objeví-li ve svém okolí zahradu s vodním dílkem, které v horkých dnech nevysychá, budou se do ní rádi vracet.

Vodní radovánky. Mladí vrabečci si dávají dostaveníčko v pítku plném vody. A vůbec jim nevadí, že jsou na kost promočení.

Foto: Adéla Taitlová

Chcete-li opeřence nalákat k jezírku či potoku, měli byste pamatovat na vytvoření bezpečného mělkého břehu. Pouhých pár centimetrů vody patří rovněž do ptačího napajedla.

Pěkné z kovu, umělého kamene nebo mramoru seženete v obchodě pro kutily a v zahradnictví, ale třeba z betonu či měděného plechu ho zvládnete vyrobit sami.

Mějte řasy pod kontrolou
Vodu v malých nádržích a napajedlech pravidelně doplňujte a vyměňujte, aby v nich nebujely řasy, z nichž některé jsou pro živočichy toxické. Nikdy nepoužívejte chemické čisticí prostředky! Stačí režný kartáč. Pítka a koupele nestavte do míst, kde se ptáci mohou stát snadnou kořistí pro slídivé kočky. Vhodná je blízkost keře nebo stromu, kam v případě potřeby rychle zmizí mezi listy. Vodní prvek umístěte tam, kde si pohled na něj užijete nejlíp, až ho navštíví ptačí rodinka nebo žába akrobatka.

Do venkovských a divokých zahrad nejlépe zapadá přírodní kámen. Zajímavé kousky lze objevit na prodejním místě přímo v lomu. Zavítejte tam po dešti, abyste viděli, v jakých prohlubních se voda drží. Nejednoho ptačího cestovatele zláká tekutý živel ke koupeli. Při ní se osvěžuje a zároveň zbavuje nečistot v peří.

Plnými doušky. Hrdlička zahradní je krásné a elegantní stvoření. Do zahrady se v doprovodu partnera vrací, aby uhasila žízeň.

Foto: Adéla Taitlová

Ptačí lázně s oblibou navštěvují kosi, drozdi, rehci, ale také zvonohlíci, lejsci či konopky. Samozřejmě nechybějí ani veselí vrabčáci, kteří se za hlasitých projevů nejraději čvachtají v početných skupinách. Při jejich pozorování si užijete spoustu zábavy.

I včely potřebují pít

Možná už vás někdy překvapil pohled na ptačí napajedlo v obležení včel medonosných. Nejen tam, ale i na listy leknínů nebo k okrajům přelitých květináčů se včelky vydávají pro životně důležitou tekutinu, aby se napily a naředily krmení pro larvičky. Vodu do úlů přinášejí také kvůli ochlazování a udržení optimální vlhkosti.

Mnohostranné využití. Včely medonosné sají vodu, aby se napily. Také s ní ředí potravu a ochlazují a zvlhčují prostor uvnitř úlu.

Foto: Adéla Taitlová

Nepanikařte, vezměte do ruky lupu a v tichosti pozorujte, jak jsou mladušky chlupaťounké a jak dlouho vydrží nasávat. Za velmi horkého počasí se k nim občas připojí hrozivě vypadající sršni a vosy.

Čmeláci si raději namíchají drink z kapiček vody ulpělých na listech kontryhelu. Mějte oči otevřené, všude tam, kde je voda, se dějí úžasné věci!

Líheň vážek a žab

Možná tak komárů, říkáte si. Kdepak, jen co se v jezírku zabydlí dravé znakoplavky a bruslařky, nedají larvám tohoto obtížného hmyzu šanci.

Na číhané. Žáby využívají leknínové listy jako slunečníky i úkryt před predátory. Také pod nimi trpělivě vyčkávají na nic netušící pamlsek, třeba mouchu.

Foto: Adéla Taitlová

Žáby jsou pro zahrádkáře důvodem k radosti, protože denně zkonzumují spousty much, housenek, dokonce i slimáků. Vodní zdroj vyhledávají pro snůšku vajíček. Jen co se z nich vyvinou mladé žabky, vylézají na souš. Do vody se ale vracejí lovit a občas i přezimují v hloubce pod vrstvou bahna.

Budoucí generace. Samička šídla modrého klade vajíčka ke kusu dřeva v jezírku. Než se z vylíhlých larev stanou dospělci, uplynou až tři roky.

Foto: Adéla Taitlová

Také krásné šperky s křídly - vážky - ve stojaté vodě přivádějí na svět své potomstvo. Zatímco většina druhů upřednostňuje vodní plochy s bujnou vegetací, vážka ploská, která létá od května do srpna, vyhledává nově založená jezírka a menší, skromně osázené rybníčky.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Při troše štěstí naklade stejně jako žába vajíčka i do přenosného jezírka v nádobě. Nesmí v něm však chybět úniková cesta v podobě větve, kamene nebo vodní rostliny. Bez ní by se žabky a larvy vážek mohly utopit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků