Hlavní obsah
Odrůda Misty Lace je středně vysoká a skvěle se doplňuje s okrasnými česneky. Má-li dostatek vláhy, přátelí se i se sluncem. Foto: Adéla Mclintock, Právo

Udatna prospívá ve stínu i na jílu

Rádi byste dali tmavému koutu svěží jiskru? Nastěhujte tam udatnu! Když rozkvete, prosvítí tmu jako světlušky o svatojánské noci a nezastaví ji v tom ani půda plná jílu.

Odrůda Misty Lace je středně vysoká a skvěle se doplňuje s okrasnými česneky. Má-li dostatek vláhy, přátelí se i se sluncem. Foto: Adéla Mclintock, Právo
Udatna prospívá ve stínu i na jílu

Po latinsku se jmenuje Aruncus, což vylučuje spekulace, že jde o přerostlou čechravu (Astilbe). Podobá se jí sice, avšak příbuzné nejsou, jelikož udatna nenáleží mezi lomikamenovité, nýbrž do čeledi růžovitých (Rosaceae) vedle mišpule či chlapice, jak se lidově říká tužebníku.

Je skutečně tak udatná, jak se traduje, a kdo ještě krom zahrádkářů bude z téhle dlouhověké trvalky úplně paf?

Kolosální i zakrslá

Pokud jste v botanické zahradě nebo třeba při toulce po lesních úžlabinách spatřili kvést naši domácí, chráněnou udatnu lesní (A. dioicus), dobře víte, jaké si dělá nároky na prostor.

Po třech čtyřech letech od výsadby měří až 2 m na výšku a přes 1 m do šířky. To už je panečku solitéra jako vyšitá, ale pod korunami stromů, mezi keři nebo u jezírka hravě obstojí i coby parťačka hajních a břehových rostlin. Stojí 50 až 130 Kč.

I pro vzácnější trpasličí druh Aruncus aethusifolius, jehož jemňounké péřovité olistění v podzimním chladu zlátne a oranžoví, se v zahradě najde zajímavá role. Líbil by se vám v ostrůvcích pod dřevinami, na skalce nebo víc podél zahradních pěšin či záhonů? Dosahuje k lýtkům a není širší než 45 cm. Prodává se za 60 až 80 Kč.

Impozantní udatna lesní (Aruncus dioicus) se hravě prosadí i mezi vzrůstnými dřišťály a jalovci. U nohou jí žlutě září vrbina (Lysimachia punctata).

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Trpasličí druh Aruncus aethusifolius zaujme jemňounce stříhanými listy, které se na podzim barví do teplých odstínů.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Odrůda Misty Lace, která vznikla zkřížením obou výše zmíněných druhů, utváří trsy 70 cm široké a přibližně stejně tak vysoké, takže se neztratí ani uprostřed záhonu. Cena se pohybuje okolo 60 až 120 Kč.

Květinový ohňostroj

Během dubnového rašení se zdá, že místo udatny vybujelo kapradí, jak jsou listy krásně zeleňoučké, mnohonásobně dělené. Pěkně se tou dobou doplňují s plicníkem, pomněnkou, srdcovkou.

Na sklonku čtvrtého měsíce se rýsují květenství, podobná skrumáži teničkých housenek. Jakmile je v květnu vynesou lodyhy dostatečně vysoko, vypukne pořádný ohňostroj.

V odstínech alabastru a smetany puká jeden květ za druhým, dokud nevzniknou načechrané chocholy povlávající pěkně třeba nad žlutými vrbinami, modrými oměji, bílými kokoříky či růžovými náprstníky.

K řezu do vázy se hodí nejen květy, ale i přepadávající zelenkavá plodenství samičích rostlin. Dlouho vydrží a lze je sušit.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Před živým plotem z červenolistého buku si dávají dostaveníčko načepýřené udatny a vlčí boby (Lupinus) s komínky modrých květů.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Ozařuje-li udatnu aspoň pár hodin denně slunce, může se těšit ze společnosti okrasných česneků, kosatců i vlčích bobů. Nádherná podívaná vydrží často až do července.

Vláhu prosím

Pokud odmítá kvést nebo jinak živoří, je na vině nejspíš sucho. Komu v zahradě chybí vlhký kout nebo má volné už jen místečko na slunci a po udatně přesto touží, musí se naučit mulčovat.

Pořádná vrstva drcené kůry nebo směsi listovky a zahradního kompostu totiž výrazně zpomaluje odpařování vody od kořenů. Ty si statečně razí cestu i chladnou, mazlavě jílovitou půdou, ale pozor, udatna nepochází z močálů, v permanentním mokru nepřežije.

Magnet pro čmeláky

Stačí, aby se otevřelo pár prvních kvítků a čmeláci v nich začnou rejdit jako smyslů zbavení, až se vzdušně stavěné chocholy otřásají. Medovou výslužku bledé barvy nosí larvičkám, které se v případě čmeláka zemního líhnou v opuštěných myších norách.

Po opylení se na samičích rostlinách tvoří atraktivní plodenství senzační k řezu do vázy. Jsou plná semen, která po dozrání vypadávají do blízkého okolí, kde v půdě snadno klíčí. Další dobrou zprávou je fakt, že udatna nechutná slimákům, netrápí ji padlí ani mšice.

Čmeláci jsou z ní celí paf. Kdo rád pozoruje tyhle pilné hmyzí medvídky při práci, tomu udatna rozhodně nesmí chybět.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků