Hlavní obsah
Jemnou mřížkou lze zútulnit prostor pod pergolou. Foto: časopis Kouzlo zahrady

Treláže pro růže a plaménky

Pnoucí růže, jimž je dovoleno bujně obrůstat oblouky, propůjčí každé zahradě kouzlo zámku Šípkové Růženky. Podobně půvabné jsou i další popínavé rostliny, když se mohou šplhat po té správné podpěře.

Jemnou mřížkou lze zútulnit prostor pod pergolou. Foto: časopis Kouzlo zahrady
Treláže pro růže a plaménky

Ještě jemněji než loubí působí treláže. Že nevíte, co to je? Treláže jsou různé mřížky a žebříčky ze dřeva nebo z kovu, které slouží jako opora pro mnohé popínavé rostliny. Ty se svými úponky nebo pružnými výhony pevně přichytí opěry, aby se mohly šplhat dále do stran a ještě výše za sluncem.

O bytelnou konstrukci z trámů se mohou opírat nejen růže, ale i vistárie nebo boungainvilea

Foto: časopis Kouzlo zahrady

V prostoru i u zdi

Uplatnění treláží je velmi variabilní. Treláž může například stát volně v prostoru jako malá vzdušná stěna. Zrovna tak ale může jít o vyšší zástěnu se zdobenými sloupky a s obloukovitým vrcholem, kterou využijeme na vytvoření krytého zákoutí v zahradě. Za ní se budeme opalovat na lehátku nebo sem postavíme stolek a křesílka. Větší a složitější konstrukce lze dokonce pospojovat z více křídel, třeba i s průchodem, lavičkou či truhlíkem na květiny.

Napevno ke zdi bývají připevněny naopak jednoduché svislé tvary žebříčků s obdélníkovou, čtvercovou či kosočtvercovou mřížkou. Zeleň, která žebříčkem postupně proroste, ozdobí zdi domu nebo dvora, případně na nich zakryje problematická místa.

Treláž může stát v zahradě jako vzdušná stěna, poskytující soukromí

Foto: časopis Kouzlo zahrady

Jemné mřížoví přistíní i prostor pergoly a altánku, sloužících pro chvíle odpočinku na terase nebo jinde v zahradě. Světlo rozptýlené hustou mřížkou, porostlou popínavými rostlinami, dokáže navodit příjemnou romantickou atmosféru. Zvláště, budou-li se po stěnách šplhat rostliny s voňavými květy.

Ve výčtu možností uplatnění treláží nesmíme zapomenout ani na loubí. Sice je máme spojeno spíše se zámeckými parky, ale i v obyčejných venkovských zahradách může ozdobit průchod z jedné části zahrady do druhé. Svislé stěny loubí lze doplnit vodorovnou oporou, například laťkami, dráty nebo kovovými tyčemi, které budou dost silné na to, aby udržely dlouhé výhony růží, vistárie, popínavé hortenzie, boungainviley nebo vinné révy.

Na takové mřížce se jemné šlahouny úponkatých rostlin snadno přichytí

Foto: časopis Kouzlo zahrady

Různé typy mřížek se také mohou objevit na dekorativních solitérech – obeliscích ze dřeva, které vyniknou hlavně na trávníku v květinových zahradách.

Z čeho a jak je vyrobit

Treláže se prodávají v zahradních centrech i v internetových obchodech, ale můžete si je také zhotovit sami. Jejich základem bývají obyčejné laťky. Pokud treláže stojí v prostoru, musí je nést dobře ukotvené sloupky. Protože dřevo v zemi vlivem nadměrné vlhkosti rychle podléhá zkáze, je vhodné sloupky zasadit do kovových patek.

Napůl plot a napůl treláž je ideální oporou pro pěstování vzpěrných růží

Foto: časopis Kouzlo zahrady

Při umísťování treláže na zeď nezapomeňte na určitý odstup. Mezírka mezi treláží a stěnou by měla být široká asi 10 cm. Je nutná nejen jako prostor pro rostliny, které se k treláži svými stonky přichytí, ale umožní proudění vzduchu. To je prospěšné z hlediska trvanlivosti samotné treláže i kvůli prevenci chorob rostlin.

Laťky v mřížce fixujeme hřebíky, nejlépe nerezovými – ty nebudou zanechávat na dřevu ošklivé rezavé skvrny. Pokud dřevo pečlivě naimpregnujeme a ošetříme několika nátěry, prodloužíme životnost treláže. Až se po pár letech rostliny rozrostou a nátěr se začne odlupovat, není nutné zasahovat, pokud samotná konstrukce zůstává pevná. Stárnoucí dřevo a omšelý nátěr jsou dnes v módě.

Plaménku stačí jednoduchý žebříček upevněný na zdi

Foto: časopis Kouzlo zahrady

Praktickou alternativou latěk je pozinkovaný drát, kovové lanko či silný vlasec protažený dřevěným rámem. Z přírodních materiálů můžeme také použít splétané vrbové pruty či bambus, ty ale budeme muset častěji měnit, moc dlouho nevydrží. A samozřejmě je tu i možnost nechat si udělat originální kovanou mříž od kováře. Vydrží léta a může dělat v zahradě parádu i v zimních měsících, kdy nebude pokryta zeleným porostem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků