Hlavní obsah
Tvarovky jsou vhodné pro stavby plotů a menších zídek, zahradní architekturu a dají se využít i jako pochozí dlažba, KB Blok. Foto: archív KB Blok, Právo

Stylová opěrná zídka je nejen praktickým doplňkem zahrady

Potřebujete oddělit okrasnou zahradu od užitkové opěrnou zídkou a přitom nemáte dostatek vhodných kamenů? Neházejte flintu do žita a poohlédněte se po tvarovkách, připomínajících starověké kamenné zdi. Jsou vyrobeny z vysokopevnostního betonu, který při své kvalitě vypadá jako přírodní kámen.

Tvarovky jsou vhodné pro stavby plotů a menších zídek, zahradní architekturu a dají se využít i jako pochozí dlažba, KB Blok. Foto: archív KB Blok, Právo
Stylová opěrná zídka je nejen praktickým doplňkem zahrady

Zahrada ozvláštněná terasou nebo opěrnou zdí získá na plastičnosti a kráse. Postavit takovou zeď není dnes žádný problém a díky zámkovému systému zvládne její stavbu i amatér.

Ucelené výrobní programy z kvalitního betonu vytvářejí systém opěrných zdí a nabízejí požadovanou pružnost a mnohostranné použití. Opěrné zdi jsou ideálním řešením zajištění svahů v jakémkoli terénu, ale tvarovky se používají k řešení nejrůznějších ploch v zahradě.

.: Výhodou dutinových tvárnic z prostého vibrolisovaného betonu je odstranění složitého bednění, úspora betonu a u pilířových tvárnic ruční výstavba bez použití mechanizace.foto: Právo/archív firem Betonové stavby, KB Blok a Novabrik

Tvarovky bez malty

Vyznačují se vysokou pevností, nízkou nasákavostí, snadnou stavbou a nezbytnou vysokou životností. Některé tvarovky nevyžadují při stavbě maltu, lepidla ani kotevní šrouby nebo kolíky. Bloky se jednoduše skládají na sebe a mezi sebou jsou spojeny patentovaným perem a drážkou, které zajišťují jejich přesné uložení a pevné spojení.

Tvarovky jsou vhodné jak pro méně namáhané opěrné zídky s výškou do 1,5 m bez použití armovací sítě, tak pro vysoce namáhané opěrné zdi v dopravním stavitelství s výškou přesahující 8 m za použití armovací sítě. Základ se nevyzdívá. Na trh se dodávají v různých barevných odstínech.

Tvarovky osazené zelení

Hodí se při stavbě nižších opěrných stěn, které lze řešit jako terasovité s více stupni, kde se jednotlivé terasy mezi stěnami využívají k osazení zeleně. Z tvarovek lze stavět opěrné stěny rovné i obloukové, ale maximální výška by neměla přesahovat 90 cm.

Tvarovky se zakládají do štěrkopískového lože. Prvky se kladou na vazbu a po celou dobu výstavby se dorovnávají. Za zadní část tvarovek se provádí štěrkový zásyp. Jednotlivé prvky se mohou osazovat svisle nebo s libovolným odskokem.

.: Prvky systému Geostone se prodávají ve štípaném a hladkém provedení a jsou navrženy tak, aby bylo možné je mezi sebou libovolně kombinovat.foto: Právo/archív firem Betonové stavby, KB Blok a Novabrik

Velké opěrné zdi lze vyřešit vyztužením geomříží za použití konstrukčního systému Geostone. Systém je vhodný i pro stavbu malých zídek a opěrných stěn, které se dají různě tvarovat. Kombinací jednotlivých prvků dosáhneme esteticky zajímavých tvarů s možností ozelenění jednotlivých teras.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků