Hlavní obsah

Skalníky - zahradě sluší nejen na podzim

Skalníky nemusejí být jen porost problematických míst, se kterými si jinak nevíme rady. Nejkrásnější jsou na podzim, ale vypadají hezky i na jaře.

Skalníky - zahradě sluší nejen na podzim

Protože se jim daří i na suchých podřadných půdách, na navážkách a rekultivovaných plochách, rostou jich ve městech i v parcích spousty. Ale jelikož se často nestříhají a nezalévají, vypadají mnohdy zanedbaně jako popelky. Na zahradě se však při správné péči doslova rozzáří do krásy.

Stanoviště jim vybereme podle typu. Stálezeleným neopadavým druhům se lépe daří v polostínu, ostatním se vede na plném slunci. Celoročně olistěné druhy jsou náročnější na zálivku a jako ostatní podobné rostliny je zaléváme za bezmrazých dní i v zimě. Skalníky jsou velmi všestranné a můžete je užít k různým účelům: nízké do skalek, na zídky, k vyplnění plochy nebo k pokrytí svahu, vyšší druhy se hodí pro keřové výsadby a pro ptačí remízky.

Při zemi

Nejčastěji se setkáváme s druhy skalníku vodorovného (Cotoneaster horizontalis) a skalníku Dammerova (C. dammeri) . Tyto druhy jsou ale dost vzrůstné a potřebují pravidelný řez. Do menších zahrad se lépe hodí druhy skalníku drobnolistého (C. microphyllus) a skalníku přitisklého (C. adpressus).

Do živých plotů

Sem se hodí vzrůstné druhy se silnějšími větvemi, kterým nevadí pravidelný řez, naopak ho vysloveně potřebují. Skalníky kvetou drobnými květy a právě zde vyniknou – v květnu bude plot bílý, v létě zelený a na podzim bude obsypán červenými plody. Vybrat si můžete třeba skalník bílý (C. lacteus) , skalník mnohokvětý (C. multifloris) , skalník rozkladitý (C. divaricatus) nebo skalník puchýřnatý (C. bullatus).

Jako solitéry

Skalníky přirozeně rostou jako keře, ale zahradníci vytvořili i formu na kmínku. Jako malý strom s obloukovitě přepadajícími větvemi se pěstuje zahradní kříženec skalníku ´Cornubia´. Tmavě zelené větší listy se v zimě barví do tmavě fialově bronzových odstínů. Nejsou lesklé a liší se tak od listů jiných skalníků.

Také květy – a později i plody – se tvoří nikoli přisedlé v „páscích“ k větvičkám, ale ve střapci, podobně jako plody jeřabiny. Plodů je velké množství, na stromě dlouho vydrží do zimy a jsou jeho hlavní ozdobou. Samostatně se ovšem mohou pěstovat také keřové typy s obloukovitě klenutými větvičkami, například skalník vrbolistý (C. Salicifiolius) nebo běžný druh skalníku (C. horizontalis) . Hodí se i do neobvyklých zahrad, jako jsou japonské.

Do nádob

Miniaturní zakrslé odrůdy se výborně uplatní i v kamenných korytech či větších truhlících. V nabídce se setkáte nejčastěji s odrůdami ´Eichholz´, ´Coral Beauty´ nebo ´Radicans´. Je škoda je vysazovat „sólo“, jejich větvičky s drobnými lesklými listy udělají krásné pozadí i cibulovinám, vřesům, maceškám a jiným nízkým květinám.

U skalníku se můžeme setkat s různým uspořádáním květů – do střapečků nebo přisedlé k větvičkám. Právě toto obvyklé uspořádání listů i plodů vystihuje anglický název skalníku - „rybí kostřička“. Vpravo ´Cornubia´, vlevo skalník vodorovný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků