Hlavní obsah
Ani sebevyšší tráva není překážkou. Foto: Mountfield,

Sekáč k pohledání aneb Všestranný univerzál pro každý pozemek

Každý rok se to opakuje a všichni to dobře známe. Tráva je na začátku sezony plná síly a roste přímo zběsilým tempem. Stačí se jen o pár dní se sekáním zpozdit a rotační sekačka už může mít problémy. A co teprve pozemky, které se neudržují pravidelně – třeba louky nebo sady? Ideálním pomocníkem by mohl být křovinořez.

Ani sebevyšší tráva není překážkou. Foto: Mountfield,
Sekáč k pohledání aneb Všestranný univerzál pro každý pozemek

Křovinořezům se někdy říká také „motorové kosy“. Toto označení vyplývá nejen z jejich vizuální podobnosti, ale i z kyvného pohybu při práci, který je oběma typům kos vlastní.

„Dnešní křovinořezy využívají širokou škálu moderních řešení, která mají zajistit dokonalý komfort při práci a vysokou efektivitu,“ konstatuje produktový manažer Tomáš Maryška.

Vstřikovač paliva (primer), poloautomatický sytič nebo dekompresní ventil pomáhají k velice snadnému startování bez nutnosti vynakládat zvláštní úsilí. Antivibrační systém v podobě soustavy pružin nebo pryžových silentbloků potlačí nepříjemné vibrace na minimum. Pokud podobný prvek ve výbavě křovinořezu chybí, je obsluha nucena dělat časté přestávky kvůli únavě.

Křovinořezy se zavěšují na ramenní či zádové popruhy. Díky tomu můžeme pohodlně pracovat i v těžko přístupných místech (svahy, rokle apod.). Výkonnější modely jsou schopny i plošného sekání. Vzhledem k tomu, že váha stroje se v popruzích rozloží, vydržíme bez přemáhání sekat i delší dobu.

K základnímu příslušenství patří strunová hlava, která se používá k sekání trávy. Standardem by dnes měla být poloautomatická strunová hlava se systémem Tap & Go, který dokáže po lehkém přitlačení na zem sám vysunout strunu. Tato blesková operace se odehrává za chodu stroje. Setkat se už také můžeme s hlavou Load & Go, která umožňuje mimořádně snadné navíjení vyžínací struny bez nutnosti rozebírání strunové hlavy.

Pokud je třeba zlikvidovat přerostlou tuhou trávu, mlází nebo křoviny, vymění se strunová hlava za tří-, čtyř- či osmizubý kotouč nebo za tříramenný nůž. S nálety i se slabšími dřevinami si poradí 22- nebo 80zubý kotouč.

Kromě žacích nástrojů lze připojit i další příslušenství, kterým se ještě rozšíří už tak značná univerzalita a využitelnost křovinořezů. Prořezávač slouží k prořezávání křovin, náletů nebo větví. Záleží pochopitelně na výšce stromu, nicméně výhodou tohoto řešení je dlouhé tělo křovinořezu, to znamená, že spoustu uschlých větví je možné odstranit přímo ze země, bez použití štaflí či žebříku. Plotové nůžky vynikají dlouho střižnou lištou a nastavitelností v  rozsahu 270°. Díky tomu lze pohodlně dosáhnout jakéhokoli tvaru i na velmi vysokém živém plotu či okrasných keřích. S kultivátorem není problém obrábět půdu menších pozemků nebo záhonů.

Jak vybrat vhodný stroj

Rozhodovat bychom se měli především podle účelu, k němuž křovinořez využijeme, podle rozlohy a terénu plochy, na které budeme pracovat. Nebo lépe řečeno: jiný stroj si pořídí člověk, který potřebuje čas od času vyčistit okolí plotu nebo skalky, jiný si pořídí sadař a jiný vybere profesionální firma na čištění veřejných prostor. Dalším hlediskem je potom samozřejmě kvalita materiálů a zpracování, technická řešení nebo bezpečnost a komfort při práci.

„K doporučení je návštěva specializované prodejny, kde nám na základě rozhovoru příslušný odborník doporučí odpovídající model. Důležité je, aby tato prodejna dokázala nabídnout co nejdelší řadu strojů, které si můžeme na místě vyzkoušet,“ radí Maryška.

Určitým vodítkem by mohly být také garanční záruky a servisní možnosti. Jde o podceňované téma, ale v současnosti bohužel není ani jedna ze služeb samozřejmostí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků