Hlavní obsah
S čerpadlem je práce na zahradě radostí Foto: Mountfield

Se šikovným čerpadlem ušetříte

Také vás polévá horkost, když dostanete účet za spotřebu vody? Přitom je možné významně ušetřit. Například při zavlažování zahrady lze chytře využít přírodních zdrojů vody – vybudovat novou, nebo obnovit starou studnu, popřípadě si pořídit nádrž na zachycování dešťové vody. Využívat se dá podle okolností a se souhlasem majitele také blízký vodní tok nebo rybník.

S čerpadlem je práce na zahradě radostí Foto: Mountfield
Se šikovným čerpadlem ušetříte

8 otázek ke správnému výběru

„V každém případě budete potřebovat čerpadlo. A na jeho správném výběru velmi záleží, “ upozorňuje Michal Makalouš, který se vedle zahradní techniky a bazénů specializuje také na zavlažovací systémy a čerpadla. Při volbě správného čerpadla bychom si podle Makalouše měli předem odpovědět na následující otázky:

Jakou vodu chci čerpat a na jakou konkrétní činnost budu čerpadlo používat?

Odkud budu vodu čerpat, do jaké výšky a vzdálenosti?

Jaký tlak vody tedy musím mít?

Kolik vody najednou budu používat?

Jak často budu čerpadlo využívat?

Je v blízkosti zdroje vody elektrický proud?

Jaké mám zdroj vody (přírodní nádrž, jímka, sud, typ studny)?

Jaká je vydatnost vrtu/pramene a výška hladiny vody ve studni?

Pokud už máte jasno, měla by být volba správného typu čerpadla snazší. Přesto se vyplatí konzultovat konkrétní výběr konzultovat s odborníky.

Aby zahrada nežíznila

K zalévání záhonů a zavlažování trávníků se nejlépe hodí povrchová nebo ponorná čerpadla s elektrickým motorem.

Jedno z nejpoužívanějších povrchových zahradních čerpadel Tallas GC 100 s detailem sacího koše na sací hadici. Foto: Tallas

Pokud není k dispozici elektrický proud, je možné sáhnout po povrchovém čerpadle s benzinovým motorem. Benzinová čerpadla mají velmi výkonné motory, a proto se používají k dopravování velkého množství vody i do značných výšek. Proto se používají i v zemědělství nebo ve stavebnictví.

Velké objemy vody a do velkých výšek jsou schopná dopravovat benzinová čerpadla. Model SA 30 TLA na snímku má keramické ucpávky a praktický ochranný rám. Foto: Oleo-Mac

Většina z nás běžných uživatelů však sáhne po elektrické verzi. Ponorná elektrická čerpadla jsou vhodná k přečerpávání a vyčerpávání čisté a užitkové vody například z bazénů nebo užších šachet. „Tato zařízení jsou přenosná a zvládnou nejen kropení pistolí, ale ´utáhnou´ i větší zavlažovací systémy s více postřikovači,“ podotýká Michal Makalouš.

Pokud potřebujeme dopravit vodu na větší vzdálenost a z větší hloubky, je ideální použít tlaková ponorná čerpadla.

Odčerpáváme a přečerpáváme

Velmi často je čerpadlo potřebné k odčerpávání a přečerpávání vody. „Zde je hlavním kritériem výběru míra znečištění přečerpávané kapaliny,“ říká Makalouš. Pokud chcete vyčerpat čistou nebo lehce znečištěnou vodu z bazénu, nádrže či zaplaveného sklepa, lze zvolit ze široké škály ponorných čerpadel.

Z tůní v potoce, ale také například z jímek a rybníčků můžeme čerpat vodu na zavlažování pomocí kvalitního ponorného čerpadla.

Foto: Mountfield

Jsou uzpůsobena k čerpání velkých objemů z malé hloubky a nepotřebují sací hadici, protože se noří celá přímo do vody. Standardní výbavou těchto čerpadel je plovákový spínač, který hlídá hladinu vody a zabraňuje chodu čerpadla nasucho. Pokud je potřeba čerpat vodu z větších hloubek a na větší vzdálenost, volte ponorné tlakové čerpadlo.

Na zátopovou a fekální vodu platí jen ponorná kalová čerpadla. Na snímku typ Tallas AV 400, kterému nevadí nečistoty o průměru až 38 mm.

Foto: Mountfield

Voda do domu

Další oblastí, kde se bez čerpadla nelze obejít, je zásobování domácnosti vodou. Současným trendem jsou automatické domácí vodárny, které mohou řešit rozvod vody komplexně - tedy nejen v domě, ale i na zahradě. Pro použití v menších rekreačních objektech, jako jsou chaty či chalupy, jsou určeny vodárny s nádrží 24 litrů.

Typická sestava automatické domácí vodárny – výkonné čerpadlo a objemná tlaková nádoba.

Foto: Mountfield

Pro rodinné domy odborníci doporučují vodárny s nádrží 50 litrů. Tyto vodárny jsou většinou sestaveny z nádoby, tlakového spínače a zahradního čerpadla. „Pokud chcete využívat pitnou vodu z hloubky i několika desítek metrů, např. z vrtaných studní, musíme použít čerpadlo do vrtu,“ uzavírá Michal Makalouš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků