Hlavní obsah

Mech v trávníku

Mech v trávníku signalizuje, že s trávníkem něco není v pořádku. Jak mechu zamezit v růstu a jak se zbavit toho, který již na zahradě máme?

Mech v trávníku

Pěkný a zdravý trávník vyžaduje nezbytnou péči, kterou lze charakterizovat třemi slovy: sekání, hnojení a zavlažování. Zahrádkáři se často domnívají, že výskyt mechu v trávníku je způsoben nedostatkem vápníku v půdě. Ve skutečnosti přítomnost mechu ukazuje na nedostatečnou péči a má čtyři příčiny.

1. Nedostatečná zásoba přístupných živin ve vrchní vrstvě půdy, zejména dusíku. Trávník už nemá k dispozici dost živin pro zdravý růst, zatímco mechu pro dobrý růst plně postačují (asi 90 % případů).

2. Velké zhutnění půdy, způsobené šlapáním, sportováním nebo i přirozenými vlastnostmi zvláště jílovitých půd, a velké zamokření půdy.

3. Přílišné zastínění plochy (stín budov, zdí, plotů, stromů), kvůli němuž má trávník málo světla.

4. Velmi nízce sečený trávník (skalpování), zejména ve stínu.

Z těchto čtyř příčin zároveň vyplývají i možnosti, jak mech z trávníku odstranit.

Přiměřeně hnojit

Nedostatek živin odstraníme přiměřeným hnojením. Používáme jak organická, tak minerální hnojiva. Z organických hnojiv lze doporučit na jaře prosátý kompost v dávce 2 litry na 1 m² a chybějící dusík doplnit rohovou moučkou v množství 100 gramů na 1 m². Při minerálním hnojení máme tři možnosti. Ve speciálních hnojivech pro trávníky je obsah dusíku minimálně 2x až 3x vyšší než obsah fosforu a draslíku.

1. Speciální hnojiva pro trávníky s postupným uvolňováním části dusíku jsou sice dražší, ale aplikují se jen třikrát ročně (například Lawn 70, Lovogreen a Multigreen, dávkování je uvedeno na obalu).

2. Speciální hnojiva bez postupného uvolňování dusíku se používají v pěti až šesti dávkách. Například NPK 20-8-8-2, dávkování v kg/100 m² je následující: v dubnu 1,2 kg, v květnu 1,2 kg, v červnu 2 kg, v srpnu 1,5 kg a v září 2 kg. Doporučit lze i Kristalon trávník ve formě zálivky.

3. Běžná vícesložková hnojiva a chybějící dusík doplníme ledkem amonným s vápencem, jak to doporučuje Ing. Josef Fiala, Csc. z Výzkumné stanice travních ekosystémů v Liberci. Hnojení se provádí rozhozem pevných hnojiv nebo zálivkou rozpustných hnojiv (Kristalon).

Trávník provzdušníme

Jde-li o trávník příliš zhutněný například šlapáním, nebo je na příliš těžké půdě, je řešením provzdušnění vrchní vrstvy půdy a její následné zlehčení zapravením písku nebo směsi písku a dobré kompostové zeminy. Jde-li o trávník na ploše trvale podmáčené, odvedeme povrchovou vodu příkopem nebo podpovrchovou vodu vybudováním drenážního systému.

Jak na stín

Zamechovaný trávník zastíněný stavbami se pokusíme zarýt a vysít lipnici hajní, která snáší zastínění, nebo zvolit výsadbu, nahrazující trávník (břečťan, barvínek, zběhovec plazivý, dymnivka žlutá, hluchavka žlutá aj.). Jde-li o trávník stíněný stromy, může do jisté míry pomoci rovněž výsev lipnice hajní a zároveň i zvýšené hnojení. Kořeny stromů totiž odebírají z půdy nejen vláhu, ale i živiny, a proto se travám v blízkosti stromů vždy hůře daří. V zastíněných polohách bychom měli trávník sekat na výšku strniště 5 až 6 cm, ne méně.

Mechanické odstraňování mechu

Běžnou a v praxi používanou metodou likvidace mechu v trávnících je jejich jarní vyhrabávání ostrými železnými hráběmi a rozhození mletého vápence. Vápnění však lze doporučit jen při kyselé půdní reakci (hodnota pH pod 5,5). Stálým vápněním lze posunout půdní reakci směrem k neutrální až zásadité reakci, což většině kulturních druhů trav nevyhovuje, takže pak dochází k postupné změně složení trávníků. Neutrální až slabě alkalická reakce vyhovuje dvouděložným rostlinám, kam patří tzv. trávníkové plevele (pampeliška, jitrocele aj.), a ty se nadměrným vápněním rozšiřují. Kdežto žádoucí druhy trav, které vyžadují kyselejší reakci půdy (hodnota pH 6 až 6,5), pak z porostu mizí.

Přípravky proti mechu

Účinné je například rozhodit zelenou skalici (síran železnatý) v dávce 5 kg/100 m². Železo je sice stopovým prvkem pro rostliny, mechy jej však nesnášejí. Na trhu jsou také protimechové přípravky pod názvem Antimech. Je to směs obsahující tři díly síranu amonného a jeden díl zelené skalice, která se používá v dávce 3 až 6 kg/100 m². Aplikace je nejvhodnější v dubnu až červnu. Zelenou skalici ani Antimech nelze kvůli nebezpečí vzniku hnědých skvrn používat na zahradní dlažbu.

Lze také doporučit aplikaci samotného síranu amonného v dávce 4 kg/100 m², který spálí mech a dusík podpoří růst trávy. Trávníky lze hnojit dusíkatým vápnem již časně na jaře v dávce 2 kg/100 m², po čtrnácti dnech je třeba aplikaci opakovat ve stejné dávce. Tím nejen hnojíme dusíkem, ale navíc se omezuje nebo zcela hubí mech i časně vyklíčené jarní plevele.

Novým herbicidem proti mechu v trávnících je Mogeton 25 WP, který se aplikuje postřikem nebo zálivkou. Zlepšení účinku dosáhneme dostatečnou zálivkou po aplikaci. Na dlažbě může dojít k lehkému oranžovému zabarvení, které lze snadno smýt nebo samo postupně vybledne a zmizí.

Jen chemie nepomůže

Nejsou-li odstraněny hlavní příčiny, pro které se mech v trávníku vytváří, nelze počítat s tím, že aplikace chemických přípravků odstraní mech trvale. Vždy je potřeba počítat s opakováním aplikace. Abychom se mohli dlouhodobě těšit z dokonalého trávníku, musí po kvalitním založení porostu následovat jeho stejně pečlivé ošetřování, zejména hnojení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků