Hlavní obsah
Vymývaný beton s drtí z ušlechtilých barevných kameniv poslouží jako odolná dlažba, ale také jako materiál pro květináče. Foto: Diton (2x)

Klasické i netradiční kamenné prvky oživí každou zahradu

Ve svých jedinečných barvách, tvarech a velikostech nabízí přírodní kámen pozemku kolem domu široké možnosti využití, praktické a zároveň zdobné. Využijte toho, vnesete tak do své zahrady punc jedinečnosti.

Vymývaný beton s drtí z ušlechtilých barevných kameniv poslouží jako odolná dlažba, ale také jako materiál pro květináče. Foto: Diton (2x)
Klasické i netradiční kamenné prvky oživí každou zahradu

Kámen poslouží jako materiál pro nášlapy chránící trávník, vkusně lemuje záhony a v podobě drtě či dlažby tvoří chodníčky, příjezdové cesty.

Přírodní nášlapy pocházejí z blízké lokality, prorůstající zeleň mezi nimi nemusí být vnímána jako otravný plevel.

Foto: Flera

Místo klasického plotu můžeme mít kamennou zídku nebo stěnu z gabionu čili sestavu z drátokamenných, drátoštěrkových košů.

Kamenná kůra z přírodní ruly výhodně nahradí dřevěný mulč. Je mrazuvzdorná, stabilní proti slunečnímu záření, nehnije, neslehne a vítr ji nerozfouká. Chrání povrch půdy před nadměrným vypařováním vody a zaplevelením. Lze ji klást na záhonky, chodníky, kolem stromů.

V zídce z lokálních kamenů je zabudováno kamenné umyvadlo. Vodní kohout je funkční.

Foto: Flera

Nezanedbatelná je estetická funkce kamene. Sochy, opracované i surové solitéry, okrasné fontány, lavice, květináče - to vše povyšuje zahradu na zemité, a přitom hravé útočiště.

Volavka vytesaná z vápence je vhodným doplňkem zahrady s rozsáhlejší vodní plochou. Socha se hodí i do interiéru. Rozměry 90 x 30 x 50 cm.

Foto: Kameny CZ

Jak se kupuje kámen

Chceme-li mít na zahradě kamenné prvky, pak se již během výstavby domu a při plánování úprav jeho okolí rozhodneme, jaké množství, využití a druh kamene zvolíme. Jde o pevný stabilní prvek, proto by měl na místě působit, jako že tam stojí od nepaměti.

Vybereme druh, který se nachází v dané lokalitě. Zahradu tak přirozeně sladíme s charakterem blízkého regionu. Samozřejmě svým vzhledem mohou vyhovovat také vhodně zvolené kameny z exotických míst. V takovém případě ale zaplatíme i několikanásobně vyšší cenu proti běžnému českému kameni. Například tuzemské pískovcové šlapáky pořídíme od 199 Kč, 25 kg dekoračních oblázků seženeme za 300 Kč.

Okrasné valouny se využívají zejména při výstavbě skalek, k tvorbě záhonů, zásypu zpevněných ploch, ke zkrášlení okolí domu. Žluté jsou z pískovce, narůžovělé z vápence.

Foto: Garden stone

Údržba a instalace

Kámen nevyžaduje péči jen zdánlivě. Určitě nechceme, aby zelenal vlivem mikroorganismů, zarůstal mechem, měnil barvu na slunci, nepřiměřeně absorboval vlhkost nebo se obarvil vlivem jiných materiálů.

Informujeme se proto o vlastnostech kupovaného materiálu, případně možnostech údržby speciálními čistidly a impregnacemi určenými pro konkrétní druh.

Žulové koule mají povrch ošetřený tzv. pemrlováním. Jde o úpravu údery pemrlice, kladiva s pracovní čtvercovou plochou s kovovými jehlany. Sluší jim uskupení v různých velikostech a blízkost pohyblivých travin.

Foto: Kameny CZ

Instalaci těžkého monolitu (s průměrem přes 80 cm), kamenné stěny nebo velkého množství různých kamenů pro vytvoření umělého valu konzultujeme se zahradním architektem. V některých případech je nutné při převozu využít jeřáb a nakladač.

Kámen větších rozměrů musí být technicky dobře usazen, aby se nepřevrátil. Na to by měl dohlížet odborník podobně jako na postupy pokládky dlažby, chodníku, zídky.

Luxusní onyxový set nahradí venkovní nábytek. Rozměry stolu 100 x 100 cm, výška stoliček 45 cm a jejich průměr 35 cm. Onyxový set obsahuje jeden stůl a čtyři stoličky.

Foto: Kameny CZ

Strnulost versus pohyb

Prvky z přírodního kamene obklopíme pohybem, jinak by působily chladně a příliš strnule. Sochy, solitéry, koule, hranoly umístíme na trávník, protože působí měkce.

V blízkosti mohou být rostliny s barevnými květy nebo pohyblivé rákosy a vysoké trávy. Gabionové stěny necháme částečně či úplně zarůst popínavou zelení. Kameni sluší vodní prostředí, ideálně přírodní jezírko, tekoucí voda z fontánky, vodopádu, ze strouhy.

Quick Wall Stone představuje věrnou napodobeninu přírodního lámaného kamene. Nepravidelné hrany betonového kamene dodávají plotu věrohodný vzhled, který zapadá do exteriéru.

Foto: Diton

Dojmu pohybu docílíme i hrou s optickými klamy - v drti a dalších uskupeních použijeme kameny různých velikostí a barev, v dlažbě vsadíme na různě veliké obdélníky nebo čtverce, které se lehce odlišují intenzitou jednoho odstínu.

Nášlapy ani cestičky z dlažby, kostek, drtě nevedeme v přísné přímce, přirozeněji působí, když se klikatí jako tekoucí potůček. To platí také pro obruby záhonů nebo naznačených hranic mezi jednotlivými částmi pozemku.

Keramická dlažba Pebbles je vyráběná technologií digitálního tisku. Díky ní lze imitaci kamenů tisknout na silně reliéfní povrch.

Foto: Rako

Pozor! Nepokládáme vedle sebe různorodé materiály s rozdílnými vlastnostmi: drsné povrchy s hladkými, vlhkovzdorné se savými. I kameny na skalce, v drti na záhonech, v drátěných koších (gabiony) by měly tímto způsobem vzájemně ladit.

Populární druhy

Andezit

Neabsorbuje vlhkost, odolává mrazu. Obvykle se ručně štípá na plotny nepravidelných tvarů a průměrů. Nabízí barevnou škálu, šedou, zelenou, žlutou, červenou až k hnědé a černé. Používá se k dláždění chodníků, na suché zídky, obklady.

Břidlice

Nenasákavá, pevná a relativně lehká, takže z ní lze tvořit široké bloky vhodné na schodiště, chodníky. Zahradu mohou zdobit i dominantní břidlicové sloupy. 

Čedič

Těžko se opracovává, může posloužit jako dlažba, častěji se z něho vyrábějí fontány a lavičky, krásný je ryzí čedič v podobě sloupů.

Mramor

Horninu původně bílou občas zbarvují obsažené nerosty či organické látky obvyklé v místě výskytu. Dobře se řeže i leští, nádherné jsou neopracované i opracované leštěné kusy, sochy, fontány a sloupy. 

Pískovec

Je známý svou žlutavou barvou. Oproti jiným horninám zvětrává, vynikne na nášlapech, v sochách, slouží pro tvorbu zahradních umyvadel. 

Pouštní růže

Růžicovité srostlice hrubších neprůhledných čočkovitých krystalů sádrovce vznikají v pouštních píscích v Tunisku a Alžírsku vysrážením z kapilární vody. Mohou být bílé, růžové a žluté. Jsou ozdobou samy o sobě.

Travertin

Složením odpovídá vápenci, je ale pórovitý. Používá se jako obkladový a dlažební kámen

Vápenec

Známé jsou zrnité, krápníkovité, stébelnaté a vláknité shluky krystalů. Může být i celistvý, bezbarvý, bílý, žlutavý, červený, šedý, hnědý až černý. Vytvářejí se z něho sochy, lavičky, fontány i dekorativní koule.

 Žula

Výrazně zrnitá hornina zaujme odstíny šedé, často s modravým či s jantarovým a červeným nádechem. Hodí se na stálobarevné sochy či lavičky, které nepoškodí mráz ani déšť. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků