Hlavní obsah
Čím pestřejší, tím hezčí. Cítíte tu energii, jakou tenhle jarní záhon vysílá do okolí? Foto: Adéla Taitlová, Právo

Kdoulovec je soběstačný a hodí se do každé zahrady

Možná že právě vaši šatní skříň provoňují plody kdoulovce. Nejpřitažlivější na něm jsou ale květy, oslnivé lososově červené, ale i jiné. Záleží na varietě.

Čím pestřejší, tím hezčí. Cítíte tu energii, jakou tenhle jarní záhon vysílá do okolí? Foto: Adéla Taitlová, Právo
Kdoulovec je soběstačný a hodí se do každé zahrady

Pichlavý, opadavý kdoulovec (Chaenomeles) působí lehce neučesaným dojmem. Jen co se podél čerstvě narašených výhonů rozzáří tisíce barevných korunních plátků, stává se z něj pohádkový princ, který strčí do kapsy i oblíbenou zlatici. S ní ovšem tvoří kouzelný pár.

Monetův obraz? Ne, to jen rozkvetl kdoulovec, který v kolektivu třešní a zlatic vypadá líp, než kdyby zůstal v trávníku sám.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Kdoulovec má minimální nároky na údržbu, navíc přináší tuhé, jablíčkům podobné, velmi aromatické plody, z nichž si fajnšmekři mohou připravit želé nebo marmeládu. Po všech stránkách je prostě perfektní!

V plné kráse. Čerstvě narašené větve odrůdy Red Chief zdobí lososově červené, nezvykle plné květy.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Rej barev

Z květů se můžete těšit ještě v prvních květnových týdnech. V zahradách a parcích nejčastěji narazíte na kdoulovec japonský (C. japonica), lahvicovitý (C. speciosa) a jejich křížence kdoulovce nádherného (Chaenomeles x superba). Rozveselí vás všechny včetně kultivarů, které z nich vzešly.

Vášnivá Nicoline. Chcete, aby byla vaše zahrada vzrušující a neodolatelná? Vysaďte tuhle úžasně červenou odrůdu!

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Květy v lososově červené barvě oslňuje kromě původního přírodního druhu kdoulovce japonského rovněž kdoulovec nádherný Verboom’s Vermilion.

O trošku víc se červená jeho další senzační odrůda Red Chief s plnými květy, v klidu vás nenechá ani intenzivně rudá Nicoline přizdobená zlatými prašníky.

Něžně růžová. Květy kdoulovce lahvicovitého (Chaenomeles speciosa) Moerloosei probouzejí romantické představy.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Kultivary kdoulovce lahvicovitého Umbilicata s drobnějšími tmavorůžovými květy a Moerloosei, s květy bílo- a jemňounce růžovými, ve vás probudí naprostou romantiku.

Roste vám na zahradě krásně hustý, od pohledu však trochu ponurý stálezelený živý plot? Rozsviťte ho s kdoulovcem nádherným Jet Trail či lahvicovitým Snow, jejichž korunní plátky připomínají čerstvě napadlý sníh.

Bělostná záře. Kvetoucí jabloň připomíná kdoulovec nádherný (Chaenomeles x superba) Jet Trail.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Kombinujte s odvahou

Kdoulovci pomůže, když ho vetknete mezi ostatní zeleň, nejlépe tu, která se s ním shoduje v době kvetení. Až pod bílou střechou z rozkvetlé třešně vykvete kdoulovec se zlaticí a pampeliškami v trávníku, zamotá se vám nad tou nádherou hlava.

Seberte odvahu a pestře kvetoucí odrůdy zkombinujte s ještě pestřejšími tulipány a přidejte pomněnky.

Záplava květů. Také Verboom’s Vermilion kvete spolehlivě a bohatě, jak se na kdoulovec nádherný sluší a patří.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Ideál nejen pro začátečníky

Trápí vás kamenitá půda? Nechcete si lámat hlavu s každoročním řezem? Jste v zahradničení nováčkem nebo jen sháníte soběstačný keř? Sáhněte po kdoulovci!

Jeden až dva metry vysoký a podobně široký příbuzný jahod, hlohu či jabloní, s nimiž sdílí čeleď růžovitých (Rosaceae), snáší dobře občasné sucho i mrazivé teploty. Poroste i ve stínu, ale pozor, na úkor květů.

Malé, ale výrazné. Sladce růžové květy kultivaru Umbilicata navzdory své velikosti udělají velký dojem.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Nůžky použijte jen v případě prosvětlovacího řezu přestárlých jedinců nebo při odstraňování poškozených větví. Rozložitý keř raději netvarujte, lehká divokost k němu patří. Ledaže byste ho chtěli vyvést vějířovitě ve špalíru u domovní zdi.

Zdroj pylu. Pylová zrnka včely přenášejí ve váčcích na zadních nohách. Díky jejich práci se později z květů mohou vyvinout voňavé plody.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Při množení použijte dřevité řízky či odkopky z podzemních výběžků. Mladý keřík kdoulovce je v zahradnictví k dostání od 60 do 150 Kč.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků