Hlavní obsah

Jehličnany - stříbrné, šedé i modré

S končícím podzimem okrasná zahrada velmi rychle mění svoji tvář. Na řadu přicházejí jehličnany, které ve slábnoucí konkurenci listnáčů právě v tomto období vyniknou nejlépe.

Jehličnany - stříbrné, šedé i modré

Velkou míru popularity si udržují hlavně ty druhy a odrůdy, které jsou barevně zajímavé. Jsou to zejména rostliny šedě stříbrné, případně zlatě žluté barvy. Ke žlutě vybarveným jehličnanům se na stránkách našeho časopisu dostaneme příště, nyní si představíme odrůdy, které s oblibou označujeme jako stříbrné.

K využití stříbrných odrůd jehličnanů může vést několik impulsů. Barevná zvláštnost těchto rostlin umožňuje snadné vytvoření výrazného kontrastu s okolím, na straně druhé nutno dodat, že tyto dřeviny jsou výborné i pro vytvoření zákoutí či zahrady v jednom převažujícím odstínu. Kterou cestou se vydat, je pak na individuálním rozhodnutí každého tvůrce zahrady.

Stříbrně šedé kultivary objevíme snad u všech důležitých druhů jehličnanů. Je proto zcela logické, že i nároky těchto odrůd se mohou v mnoha ohledech významně lišit.

Ve většině případů mají tyto jinak odlišné rostliny jednu vlastnost společnou - velmi silnou odolnost vůči přímému slunečnímu svitu. To způsobuje jednak samotná barva jehličí, protože světlé odstíny méně akumulují teplo, a také často i voskový povlak, který chrání jehličí od nadbytečného přehřívání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků