Hlavní obsah
Optimální termín pro jarní řez růží je doba, kdy rozkvétá zlatice. Foto: Shutterstock

Řezu růží se obává nejeden zahrádkář. Obavy ovšem nejsou namístě, jeho pravidla nejsou složitá. Seznamte se s nimi a růže se vám za snahu a péči odvděčí.

Optimální termín pro jarní řez růží je doba, kdy rozkvétá zlatice. Foto: Shutterstock
Jarní řez růží

Řez růží má své zásady stejně jako průklest ovocných stromů. U všech typů růží je nutné na jaře odstranit všechny poškozené a zmrzlé výhony, dále pak větve, které se kříží a zahušťují korunku. Běžným problémem jsou také vlky, které vyrůstají z podnože.

Řez veďte vždy mírně šikmo, aby po ráně stékala voda hned dolů. Výhony zkracujte na pupen nebo výhon, aby došlo k rychlému hojení rány. Jakým způsobem bude řez veden u konkrétních typů růží, napoví charakter jejich růstu. U keřových růží kvetoucích pouze jednou za rok a ramblerů, šplhavých růží, se provádí během léta, pozornost nyní proto věnujte růžím, které vyžadují průklest na jaře, optimálně v březnu či dubnu.

Keřová růže

Foto: Lucie Peukertová

Keřové

Do této kategorie se řadí čajohybridy a floribundy. První skupina se vyznačuje velkými
jednotlivými květy, druhá pak vytváří mohutná květenství skládající se z mnoha drobných květů. Čajohybridy snesou na jaře hlubší řez než floribundy. Hlavní výhony
čajohybridů ořežte na výšku přibližně 20 centimetrů nad zemí, postranní výhony seřízněte na dvě až tři očka. U floribund nechte hlavní výhony dlouhé asi 30 centimetrů. U obou typů růží odstraňte všechny slabé a poškozené výhony. Při průklestu zlikvidujte také namrzlé výhony.

Remontantní

Opakovaně kvetoucí druhy růží se nazývají remontantní a kvetou několikrát za sezonu, obzvlášť pokud jim pravidelně odstraňujete odkvetlé květy. Patří k nim i růže svraskalá (Rosa rugosa), která vytváří mohutný keř. Obecně se tento typ růží neřeže příliš radikálně. Hlavním cílem je zamezení přehoustnutí výhonů, aby se dovnitř keře mohlo dostat světlo a vzduch. Každý druhý rok z keře proto vystříhejte dva až tři nejstarší výhony. Keř se tak prosvětlí a vytvoří mladé větve, které bohatě pokvetou. Následně se zaměřte na střih konců výhonů.

Remontantní keřová růže

Foto: Lucie Peukertová

Miniaturní

Do skupiny miniaturních růží náleží minirůže, polyantky a patiové růže. U těchto růží
se během prvních let snažte o zapěstování silné struktury keře a na jaře zkraťte všechny výhony asi na deset centimetrů. Po několika letech, kdy růže zmohutní, zkracujte výhony asi o dvě třetiny délky. Po zimě odstraňte všechny omrzlé a suché výhony. Keře prosvětlujte vystříháním slabých větví z vnitřní kostry, podpoříte tak hlavní větve, které ponesou květy.

Stromkové

Nejběžnější stromkové růže mají kulovitou korunu. Její základní struktura se opět nesmí příliš zahušťovat. Na jaře z ní odstraňte všechny slabé, zmrzlé a jinak poškozené větve a vystříhejte také nejstarší výhony, které postupně nahradí mladší větvičky. Ponechané květonosné větve zkraťte asi o polovinu původní délky
na vnější očko, aby nedošlo k přehuštění středu koruny.

Stromkové růže se řežou podle toho, jaký typ růže je na kmínku naštěpován.

Foto: Shutterstock

Pnoucí climbery

Climbery vytvářejí dlouhé výhony, které potřebují stabilní oporu. Pilkou nebo pákovými nůžkami jim vystříhejte nejstarší výhony, mladší květonosné větve zkraťte na polovinu délky. U pnoucích růží je třeba dodržet rozprostření větví do prostoru. Neměly by se výrazně křížit a navzájem se odírat. Mnoho oblíbených kultivarů, především z dovozu, silněji namrzá, proto u nich bývá jarní řez radikálnější. Je třeba odstranit všechny zmrzlé výhony až na živé dřevo, růže se ale i přes tento výrazný zákrok lehce vzpamatují a během sezony krásně pokvetou.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků