Hlavní obsah

Jaký plot kolem domu či zahrady?

Oplocení nebývá samoúčelné. Nejen že ohraničuje určitou plochu, prostranství, předzahrádku, zahradu, ale až na výjimky nestojí samo o sobě.

Jaký plot kolem domu či zahrady?

Vnímáme je jako součást domu či chalupy a také, zejména pokud jde o hranici většího pozemku, jako součást přírody.

Dřevěný plot a vrátka klasické konstrukce jsou u chalupy vždy hezčí, než kdyby byly z drátěného pletiva.

Modernější stavbu vhodně doplní plot ze širších prken na podezdívce z kamene nebo betonových kvádrů, u staré chalupy by však podobný vypadal zcela nepatřičně. Stejně tak bude plaňkový plůtek, který dotvoří nostalgickou atmosféru roubenky, působit u nového domku jako pěst na oko.

Ukázka nového laťkového plotu.

Oplocení – ať už jde o jeho výšku, typ, tvar, použitý materiál nebo povrchovou úpravu – bychom zkrátka měli vždycky podřídit charakteru stavby. Chalupáři při výměně starého, na němž už příliš zahlodal zub času, neprohloupí, když zvolí stejný typ, jakým bylo stavení lemováno dosud. Nic nám samozřejmě nebrání opatřit nové laťky moderním nátěrem, aby plot dlouho vydržel. Ale když necháte dřevo přirozeně zestárnout, zešednout až do stříbrna tak, jako to dělali naši venkovští předkové, dáte své chaloupce ještě lépe vyniknout.

Vrátka (ale také brána) mohou být chráněny stříškou.

Říká se, že nejen stavení a jeho vstupní dveře, ale i oplocení vypovídá o svém majiteli. Jednoduchý nenápadný plůtek třeba i s mírně svěšenou brankou poví kolemjdoucím, že tady chalupaří lidé s citlivým srdcem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků