Hlavní obsah
Babočka bodláková v létě se zalíbením usedá na levanduli. Foto: Adéla Taitlová

Jak přilákat motýly na zahradu

Motýli pomáhají při opylování a svými barevnými křídly korunují půvab každého květu. Nečekejte, až je k vám náhodně zavěje vítr a vysaďte rostliny, za kterými motýli sami rádi přiletí.

Babočka bodláková v létě se zalíbením usedá na levanduli. Foto: Adéla Taitlová
Jak přilákat motýly na zahradu

Nalákáme je na květy spíše jednoduché, ty plné bývají na květní šťávy chudé. Miskovitý tvar květů vyhovuje motýlkům s kusadly, kteří požírají pylová zrnka, zatímco druhy s dlouhým sosákem se pohodlně dostanou i do hlubších kalichů.

Zdroje nektaru

Sezóna motýlků trvá od brzkého jara až do podzimu. Primulky, vrba jíva, plicníky (Pulmonaria) a tařičky (Aubrieta) jim nabízejí potravu už od března.

S pokračujícím jarem motýli usedají na trávničku (Armeria), violku, chejr (Erysimum), okrasné česneky (Allium), šeřík (Syringa) a svídu bílou (Cornus alba).

Skutečná žeň pro babočku paví oko nastává koncem léta, kdy rozkvetou úbory hvezdnic.

Foto: Adéla Taitlová

Od června pro ně rozkvétají hlaváče (Scabiosa), pcháče (Cirsium), krásenky (Cosmos), ostálky (Zinnia), aksamitníky (Tagetes) a voňavý zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum).

Postupně se přidávají plamenky (Phlox), řebříček (Achillea), levandule, třapatkovky (Echinacea), kypreje (Lythrum), šalvěje (Salvia), voňavé agastache (Agastache) s dobromyslí (Origanum) a zavinutkou (Monarda).

Otakárek fenyklový roztáhl svá velká křídla, aby se mohl vyhřívat na slunci. Jeho pestré housenky najdeme nejčastěji na fenyklu a mrkvi.

Foto: Adéla Taitlová

Od léta až do podzimu hostí četné druhy motýlů libora (Lantana) spolu s tzv. motýlím keřem neboli komulí (Buddleia).

Motýlí sezónu uzavírají jiřinky (Dahlia), hvězdnice (Aster), rozchodníkovce (Hylotelephium), sporýše (Verbena) a sadec (Eupatorium) se zlatobýlem (Solidago).

Rozkvetlý záhon s afrikány (Tagetes) a krásenkami (Cosmos) potěší nejen oko, ale i spoustu opylujícího hmyzu.

Foto: Adéla Taitlová

Motýlí školka

Chceme-li si motýly na zahrádce vychovat, vysadíme pro ně rostliny, do nichž nakladou svá vajíčka, a na kterých se později mohou živit housenky. V závislosti na druhu motýla jsou to především kopřivy, bodláky, fenykl, kopr, fialky, mateřídouška, rozchodník, čilimník, líska a nejrůznější typy trav. Rostliny, které se do okrasného záhonu příliš nehodí, necháme růst v odlehlém koutě nebo v rohu zeleninové zahrady.

K oblíbeným rostlinám patří i třapatky (Echinacea) a je úplně jedno, jestli josu růžové, nebo bílé.

Foto: Adéla Taitlová

Naše tipy

Rostliny pro motýly vysazujeme na slunné, chráněné místo, kde křehcí tvorové nemusejí zápasit s větrem. Rostliny neošetřujeme chemickými prostředky na hubení hmyzu.

Druhy, na kterých se motýli živí (tzv. hostitelské neboli žírné rostliny), by neměly být příliš vzdálené od rostlin nektarodárných.

Kameny nebo špalky umístěné mezi rostlinami poskytují motýlům příležitost k odpočinku. I motýlci pijí vodu, proto pro ně připravíme misku s vlhkým pískem nebo mechem.

Koutek s kypreji (Lythrum), špalkem a mělkou tůňkou pro motýly představuje malý ráj.

Foto: Adéla Taitlová

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků