Hlavní obsah

Co s vetřelcem v trávníku?

Panu Jiřímu Klíčkovi to přišlo líto. Celé léto poctivě sekal trávník kolem domu, když bylo sucho, tak zavlažoval, i hnojivo mu přidal. Jenže i tak začal trávník na více místech zarůstat nízkým mechem a začaly se v něm objevovat hnědavé lysiny. Čím to?

Co s vetřelcem v trávníku?

„Letošní léto se střídáním deštivých a teplých slunečných dnů přálo růstu trávy měrou vrchovatou,“ říká Jaroslav Doblitz, který je odborníkem na travní porosty. Ale přálo také různým vetřelcům, které trávník ničí. Mech je hlavním z nich.

„Někdy je účinným řešením trávník povápnit,“ radí Doblitz. „Ale existuje celá řada mechů, které jsou proti vápnu i postřikům odolné a je nutné je odstranit mechanicky. Kdo chce poničený trávník zachránit, a mít ho napřesrok opět krásný, hustý a hlavně zdravý, má právě teď nejlepší příležitost provést na něm tak zvanou vertikutaci,“ dodává odborník

Tento moderní a účinný ozdravný postup se provádí vertikutátorem. Jde o zahradní stroj nikoliv nepodobný klasické rotační sekačce. Ale narozdíl od ní má pod kapotou celou řadou tenkých svislých nožů, které se zařezávají do trávníku, tím jej provzdušňují a odstraňují z něj tvrdošíjně rostoucí mech, plevel i nepropustnou travní plsť. A také drobné zbytky uschlého porostu, který do trávníku napadal při celosezonním sečení a nyní jej dusí.

V nabídce specializovaných prodejen zahradní techniky najdeme vertikutátory elektrické i s benzinovým motorem.foto: Mountfield

„Lidé bývají překvapeni, kolik neřádu se v jejich trávníku ukrývá a kolik ho právě a jen díky vertikutaci odstraní,“ podotýká Jaroslav Doblitz a zdůrazňuje, že po tomto zákroku mají voda, vzduch i potřebné živiny opět volný přístup až ke kořenům trávníku.

Aby však byl úspěch zaručen, je po vertikutaci, která se pravidelně provádí na přelomu léta a podzimu a pak na jaře, správné holá místa, která vznikla odstraněním větších ploch mechu nebo plevele, znovu osít vhodným travním semenem a aplikovat trávníkové hnojivo.

Konečným výsledkem je trávník, který se opět sytě zelená, trávník, který je hustý, hebký a zdravý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků