Hlavní obsah
Foto: Mountfield,

Ať vám to nepřeroste přes hlavu

Tráva roste jako zběsilá, sekací sezóna už je v plném proudu. Dosud jste si vystačili s rotační či strunovou sekačkou, ale za pár dní už na loukách nebo v sadech půjdou do akce také likvidátoři vysoké trávy.

Foto: Mountfield,
Ať vám to nepřeroste přes hlavu

Tento článek nebyl vytvořen redakcí. Autorem článku je společnost Mountfield. 

Právě v průběhu tohoto období nám tráva na méně často sekaných místech vyroste tak, že už je potřeba zásahu pomocí kvalitní techniky. A tou jsou křovinořezy, motorové kosy a bubnové sekačky.

Křovinořez: univerzální dříč

Nejvšestrannějším a nejdostupnějším pomocníkem, kterého využijete prakticky v každé zahradě, je křovinořez nebo motorová kosa. Jejich obrovskou výhodou je univerzálnost. „Dokážou si poradit s likvidací přerostlé trávy, díky své unikátní konstrukci a možnosti výměny strunové hlavy za některý z ocelových kotoučů či nožů s nimi zvládnete posekat i křoviny, mlází, rákosí či náletové dřeviny,“ říká Martin Suchý, expert na křovinořezy ze společnosti Mountfield.

Křovinořezy zvládnou posekat trávník, prořezat křoví, osekat slabší větve stromů a snadno s nimi upravíte i těžko dostupná místa.

Foto: Mountfield,

Práce s křovinořezem je snadnější, než si možná kdokoliv myslí. Díky připevnění stroje na zádové či ramenní popruhy se jeho váha rozloží a výrazně se zvýší pracovní komfort. Suverénní pohyb umožňuje také „T rukojeť“ ve tvaru řídítek.

V křovinořezech se uplatňuje široká škála moderních řešení, například vstřikovač paliva (primer), poloautomatický sytič nebo dekompresní ventil pomáhají k velice snadnému startování. Antivibrační systém v podobě soustavy pružin nebo silentbloků potlačí nepříjemné vibrace na minimum. Ke každému stroji byste u dobrého prodejce kvalitních značek měli dostat popruhy, strunovou hlavu a ocelový kotouč zdarma.

Nezapomínejte ani na bezpečnost práce. Ke křovinořezu byste měli mít chránič očí a obličeje. „Nejlepším řešením je ochranný štít. V nabídce jsou i sety s chrániči sluchu, které splňují přísná bezpečnostní kritéria,“ upozorňuje Martin Suchý.

Bubnovou sekačku nic nezastaví

Na sečení velkých ploch s vysokou trávou je ideální bubnová sekačka. Její výhodou je rychlost, s jakou sečení zvládá, a také to, že si troufne i na trávu vysokou až půl druhého metru. Je to díky tomu, že buben je umístěn před sekačkou, seče tedy čelně v otevřeném prostoru a není nijak limitována výškou trávy, jako je tomu u běžné rotační sekačky. Základem bubnové sekačky je vyztužený dvojitý žací disk, který absorbuje nárazy do nejrůznějších překážek včetně kamenů ukrytých ve vysoké trávě a zabraňuje jeho deformaci. V disku jsou podle modelu ukryty tři až šest speciálních nožů, které jsou uloženy v zesíleném pouzdru.

Bubnová sekačka si poradí s trávou vysokou až 150 cm.

Foto: Mountfield,

Velkou devízou je otočná konstrukce. Jakmile nůž narazí na pevnou překážku, například kámen, okamžitě se zasune, aniž by došlo k jeho poškození. Sekačky jsou poháněny silnými čtyřtaktními motory a díky šípovým kolům zvládnou práci i v terénu s velkým sklonem. Všechny disponují pojezdem, takže práci s nimi zvládne každý. Navíc jsou to zcela bezpečné stroje. Pokud pustíte páku, žací buben se okamžitě zastaví díky speciální doběhové brzdě. „Velkou předností bubnových sekaček je i fakt, že posekanou trávu díky speciálnímu naváděcímu krytu pěkně složí do úhledných řádků. Výhodou jsou i nastavitelná řídítka a jejich sklopná konstrukce, díky níž se vám bubnová sekačka vejde i do kufru běžného osobního auta,“ říká Karel Hromada ze společnosti Mountfield.

Ať už si na likvidaci vysoké trávy vyberete křovinořez, nebo bubnovou sekačku, rozhodně nešlápnete vedle.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků