Dlažba, cesty, ploty, zídky, obrubníky, ale například i květináče a různé dekorace… To je jen stručný výčet, kde všude se můžete na zahradě setkat s betonem. Ten na sebe často bere podobu jiných materiálů, přičemž tyto imitace jsou čím dál dokonalejší. Stále si však zachovávají základní vlastnosti betonu, mezi něž patří dlouhá životnost, tvarová a barevná stálost, vysoká odolnost vůči opotřebení, rozmarům počasí i chemickým látkám včetně třeba rozmrazovacích solí. A argument, na který slyší téměř každý, je rychlá realizace a především mnohem nižší cena betonu oproti kamenu či dřevu.

Dlažba je základ

Pokud stavíte kolem domu chodníky a zpevněné plochy, volba materiálu většinou padne na beton, který ovšem může mít mnoho podob. Od takzvané zámkové dlažby až například po moderní systémy dlaždic, kdy v jednom balení získáváte kameny několika velikostí a v různých odstínech. Při pokládce se tak vyhnete  vzniku nehezkých dlouhých spár, které připomínají veřejná parkoviště a prostranství, a plocha vypadá přirozeněji, než pokud by měla ve všech částech stejnou barvu. Na venkovní plochy se používají i otryskávané betonové dlaždice, vyráběné slisováním z mramorové a žulové drtě a cementu, nebo betonové dlaždice, kdy jejich povrch imituje například břidlici. Další zdařilou imitací, kterou trh nabízí, jsou napodobeniny historické dlažby ze starých nádvoří s reliéfním povrchem a nepravidelnými hranami. Takzvaným brokováním povrchu lze zase z betonu vytvořit žulové kostky, které budou od originálu k nerozeznání.

K výhodám betonových květináčů a laviček patří vysoká stabilita.

K výhodám betonových květináčů a laviček patří vysoká stabilita.

FOTO: Shutterstock

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ, vždy byste si měli zkontrolovat, zda tloušťka dlaždic unese zatížení, které ji v zahradě čeká. Jiné je na parkovacím stání a jiné kolem bazénu. Pro běžně používané cesty, cestičky, terasy a podobné plochy stačí kameny silné čtyři až šest centimetrů, na parkovací plochy či vjezdy potřebujete tloušťku dvojnásobnou.

Ploty

Bez betonu se neobejdete ani při stavbě plotů. Z tvarovek se zpravidla staví sloupky, mezi které potom přijde výplň buď ze dřeva, nebo plastu. Dokonalou ochranu pak zajistí ploty z betonových panelů. Nepotřebují žádnou podezdívku, tloušťka těch panelů je jen několik centimetrů a ze strany do ulic si lze vybrat z několika desénů, které imitují cihlu, kámen nebo štípaný kámen. Výrobní postupy, jak firmy imitací dosáhnou, se liší. Zatímco některé značky takového povrchu dosahují štípáním pohledových stran tvárnic, jiné volí ražení dekorativního prvku raznicí přímo do čerstvé vrstvy speciální maltové směsi. Výsledkem je materiál, který v sobě spojuje krásu přírodního kamene či dřeva a zároveň kladné vlastnosti betonu.

Kámen, cihla a dokonce i dřevo - podobu všech těchto přírodních materiálů může beton mít.

Kámen, cihla a dokonce i dřevo - podobu všech těchto přírodních materiálů může beton mít.

FOTO: Shutterstock

Obrubníky jako ze dřeva

Beton je také díky své odolnosti vhodným materiálem na výrobu lemů a obrubníků nebo celých opěrných zdí. Ty se často staví z dutých vegetačních tvárnic. Jejich nespornou výhodou je, že na sebe postavené prvky - a je jedno, zda svisle, či našikmo, záleží na terénu – vytvářejí kapsy, které se vyplní zeminou a osázejí vhodnými rostlinami. Ty se po čase rozrostou a zakryjí betonové tvárnice, čímž vytvoří příjemnou zelenou stěnu či svah. Komu se však nechce čekat, může sáhnout po palisádách a sloupcích, které vypadají jako dřevné. Dělají se z vibrovaného betonu a majitelé už nemusejí bojovat s největší nevýhodou dřeva, kterou je při stálém kontaktu se zemí hniloba a rychlý rozklad. A nezabrání jim ani ty nejlepší nátěry a napouštědla. Tyto prvky jsou probarvené v celé své ploše, nemusíte se tedy obávat, že pokud se vám podaří někde kousek odštípnout, bude pod ním svítit původní šedá barva betonu. Naopak, každá drobná vada dodává imitacím přírodních materiálu na opravdovosti.

Moderní dlažby se skládají z kamenů různých velikostí, čímž z teras mizí dlouhá spára a plocha nevypadá jako před supermarketem.

Moderní dlažby se skládají z kamenů různých velikostí, čímž z teras mizí dlouhá spára a plocha nevypadá jako před supermarketem.

FOTO: Shutterstock

Beton, kam se podíváte

Z tohoto materiálu se však vyrábějí i doplňky, které mají v zahradě hlavně estetickou funkci. Jde o různá ptačí najedla,plastiky, venkovní světla. Na trhu koupíte i květináče, které mají podobu pařezu, a oblíbené, bezpečné a hlavně trvanlivé jsou betonové grily a ohniště. Ty pak můžete doplnit i stejnými nábytkem – stoly a lavičkami - u nichž máte jistotu, že i když je necháte přes noc venku, nikdo vám je neukradne.

www.floranazahrade.cz