Včelaření se Blanka věnuje šestým rokem a jen potvrzuje, že zájem o něj stále vzrůstá i mezi ženami.

Úly se vracejí na venkov, kam odjakživa patřily, ale objevují se i v městských parcích či na střechách hotelů.

Sympatická včelařka. Ani občasné žihadlo Blanku neodradí od chovu včel, kterým si splnila jeden ze svých snů.

Sympatická včelařka. Ani občasné žihadlo Blanku neodradí od chovu včel, kterým si splnila jeden ze svých snů.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Podporovat včely můžete i bez stavění úlů. Stačí, když jim nabídnete rostliny, ze kterých si mohou odnést cukernatou šťávu a pyl. Až pak jako sladkou tečku navštívíte místního včelaře, bude vás hřát pocit, že med pochází i z nektaru nasbíraného ve vaší zahradě.

Hmyzí miláčci. Do modrých koulí bělotrnů jsou včely přímo zblázněné, zatímco lichořeřišnici navštěvují raději čmeláci. Není to nádherná kombinace?

Hmyzí miláčci. Do modrých koulí bělotrnů jsou včely přímo zblázněné, zatímco lichořeřišnici navštěvují raději čmeláci. Není to nádherná kombinace?

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Zahrada vstřícná k užitečnému hmyzu oslňuje živou barevností a líbeznou vůní, protože většina rostlin svými barvami a vonnými látkami opylovače láká, aby si zajistily budoucnost tvorbou plodů a semen.

Platí, že nejlepší květy pro včely jsou takové, jaké je stvořila příroda, nikoli šlechtitelé.

Co včelám chutná?

Zajděte na louku, do parku, do zahradnictví a podívejte se, co jim chutná. Obvykle jsou to druhy s jednoduchými květy, jejichž nektar neleží hluboko v útrobách, protože včely nemají na rozdíl od motýlů příliš dlouhý sosák.

Včela medonosná. Veledůležitý tvoreček sbírá z květů nektar a pyl, tím dochází k opylení a zajištění dobré úrody plodů se semeny.

Včela medonosná. Veledůležitý tvoreček sbírá z květů nektar a pyl, tím dochází k opylení a zajištění dobré úrody plodů se semeny.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

S nadšením vyhledávají rostliny z čeledi růžovitých (Rosaceae), kam patří podmanivě vonící růže svraskalá (Rosa rugosa) a většina ovocných dřevin včetně muchovníku (Amelanchier), temnoplodce (Aronia) či mišpule (Mespilus).

Jako smyslů zbavené se utápějí v obřích květenstvích artyčoku (Cynara) a překvapivě i mezi listy nenápadně kvetoucího přísavníku trojcípého (Parthenocissus tricuspidata).

Včelí mlsouni nikdy nepohrdnou svazenkou (Phacelia), sporýšem (Verbena bonariensis), levandulí, brutnákem (Borago) ani rostlinami z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) a hvězdnicovitých (Asteraceae).

Dokonalé plásty. Voskové buňky vybudované včelami stavitelkami slouží jako kolébky pro larvičky i zásobníky medu a pylu.

Dokonalé plásty. Voskové buňky vybudované včelami stavitelkami slouží jako kolébky pro larvičky i zásobníky medu a pylu.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Nemějte obavy, jejich zástupci jsou šanta (Nepeta), čistec (Stachys), máta, mateřídouška, šalvěj, dále hvězdnice (Aster), krásenka (Cosmos) či třapatkovka (Echinacea) s bělotrnem (Echinops). A ty nakrmí nejen včely, ale i vaše oči!

Vytáčení medu

Stejně zajímavé a vzrušující jako práce a život včel je i vytáčení medu. Koncem května vzniká světlounký med květový pocházející z nektaru rostlin.

Další generace. Dcerka Ema z úlu vytahuje dřevěné rámky a kontroluje plásty i včely.

Další generace. Dcerka Ema z úlu vytahuje dřevěné rámky a kontroluje plásty i včely.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

V červenci Blanka vytáčí tmavší med lesní neboli medovicový. Ten včely vyrábějí z medovice - sladké lepkavé šťávy, kterou vylučují mšice. Ano, i mšice jsou k něčemu dobré!

Postup získávání medu není složitý, vyžaduje však cvik a hlavně klid. Po otevření úlu se nejdřív zkrotí nervózní včelstvo dýmem z kuřáku.

„Na jaře jsou holky hodný, ale čím blíž k zimě, tím jsou vzteklejší a zásoby si hlídají urputněji,“ prozrazuje zkušená včelařka.

Ometení. Vosková vrstvička chrání zakonzervované zásoby medu. Než se plásty vloží do medometu, ometou se od včel a odvíčkují.

Ometení. Vosková vrstvička chrání zakonzervované zásoby medu. Než se plásty vloží do medometu, ometou se od včel a odvíčkují.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Osvěžení. Než Blanka rámky s plásty vrátí, opláchne je čistou vodou. Voda včelám naředí potravu i ochladí prostor úlu.

Osvěžení. Než Blanka rámky s plásty vrátí, opláchne je čistou vodou. Voda včelám naředí potravu i ochladí prostor úlu.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Pak se pomocí rozpěráku uvolní a vytáhnou rámky a zkontrolují plásty. To hravě zvládá i Blančina dcera Ema, která mamince ráda pomáhá a s přehledem už rozpozná včelí královnu, trubce i mladušku od starší dělnice.

Plásty s typickými šestibokými buňkami, v nichž se vyvíjejí larvičky, schraňuje se v nich pyl a zraje med, budují včely stavitelky na tzv. mezistěnách, jakýchsi šablonách usnadňujících včelám práci, které si Blanka nechává vyrábět z vlastního vosku.

Ozdoba zahrady. Blanka používá klasické nástavkové úly. Stojí dostatečně daleko od míst, kudy se nejčastěji prochází.

Ozdoba zahrady. Blanka používá klasické nástavkové úly. Stojí dostatečně daleko od míst, kudy se nejčastěji prochází.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Po vytažení z nástavku se plásty od včel ometou. Ema z nich rychle seškrábe vosk, jímž včely víčkují buňky vyplněné medem, a vloží je do medometu, odkud za pár chvil začne vytékat zlatavý med s úžasnou vůní a chutí. Než Blanka vrátí plásty v rámcích do úlu, opláchne je vodou, aby osvěžila včely i prostředí, ve kterém žijí a pilně pracují.

Mají se u vás včely dobře?

Odpovíte-li aspoň na tři otázky kladně, můžete si gratulovat. Ve vaší zahradě nacházejí včely ideální podmínky pro práci i k životu.

Sladká odměna. Ať už med květový, nebo medovicový, oba kouzelně voní i chutnají. Věděli jste, že správně vytočený med se nikdy nezkazí?

Sladká odměna. Ať už med květový, nebo medovicový, oba kouzelně voní i chutnají. Věděli jste, že správně vytočený med se nikdy nezkazí?

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Na oplátku se s vámi podělí o medové zásoby a zajistí dobrou úrodu.

  • Rozkvétají u vás časně zjara dříny, jívy nebo šafrány?
  • Líbí se vám rostliny s modrými, žlutými a fialovými květy?
  • Jsou vám domácí květiny s jednoduchými květy milejší než ty exotické a plnokvěté?
  • Používáte svazenku či pohanku jako zelené hnojení?
  • Máte v zahradě jezírko s mělčinou nebo alespoň pítko pro ptáky?
  • Zahradničíte bez používání insekticidů?