Přesný a čistý řez

Tvarování keřů a živých plotů klasickými ručními nůžkami je už dávno minulostí. Pro dokonalý a přesný střih se osvědčí kvalitní plotové nůžky, se kterými je práce snadná, rychlá a stane se zábavou. Při výběru vhodných plotových nůžek je rozhodující, na co a jak často je chcete používat. Dalším parametrem je pak délka střižné lišty.

„Čím je lišta delší, tím bude střih rovnější a práce rychleji hotova. Pro menší keře je vhodnější lišta kratší, okolo 40 cm. Při střihu větších ploch ovšem doporučuji investici do nůžek s lištou delší, která se díky efektivitě brzo vrátí,“ vysvětluje specialista na zahradní techniku Aleš Mostecký. Důležité je si také všímat zpracování nožů na střižné liště. Kvalitní plotové nůžky mají nože řezané laserem a broušené diamantem, což je záruka dlouhotrvající ostrosti a dokonalého řezu.

Lehké a tiché – elektrické

Pro zastřihávání menších ploch živých plotů a menších keřů jsou ideálním pomocníkem elektrické plotové nůžky. Nejenže jsou lehké a tiché, mají navíc výkonné elektromotory, se kterými zvládnete práci na celé zahradě.  Výrobci přitom dbají také na bezpečnost, elektrickým modelům nechybí obouruční zapínání, transparentní ochranný štít a doběhová brzda.

Nože plotových nůžek by měly být řezané laserem a broušené diamantem, jen tak budou trvale ostré a zajistí čistý řez.

FOTO: Ikra

S akumulátorem kdekoliv

Živé ploty a keře mimo dosah zdroje elektrické energie? Řešením jsou akumulátorové plotové nůžky, díky kterým můžete pracovat prakticky kdekoliv bez omezení kabelem. Kvalitní a výkonné Li-Ion baterie se snadno nabíjí a zajistí možnost střihu až po dobu 60 minut.

Plotové nůžky AHS 6024 Li jsou lehké a díky výkonnému akumulátoru s Li-Ion technologií umožní práci kdekoliv po dobu až 60 minut.

FOTO: Ikra

Práce pro profesionály

Pro častější střih velkých ploch živých plotů jsou pak nejvhodnější volbou nůžky benzinové, které díky výkonným motorům nabídnou svému uživateli rychlou a efektivní práci. „Poradí si s větvičkami silnými až 3 cm a díky propracované ergonomii a antivibračnímu systému je stříhání s nimi velmi pohodlné,“ vysvětluje Mostecký.

Profesionální benzinové plotové nůžky mají propracovanou ergonomii a práce s nimi je velmi pohodlná. Model BHSN má navíc do 3 poloh nastavitelnou rukojeť.

FOTO: Ikra Mogatec

V korunách stromů

Pokud na keře a živé ploty nedosáhnete s nůžkami ze země a nechcete si práci komplikovat lezením na žebřík, budou tou správnou volbou modely nůžek teleskopických. Nejenže si díky nim poradíte se střihem ve výšce až 4,5 metru, ale navíc si můžete střižnou lištu polohovat podle požadovaného střihu. Práce tak bude pohodlná, bezpečná a výsledek střihu perfektní.

Teleskopické plotové nůžky THS 500 PRO dosáhnou až do výšky 4 metrů. Střižná lišta o délce 50 cm se dá nastavit do 6 poloh.

FOTO: Mountfield