Hlavní obsah
Lité umyvadlo z teraca (30 000 Kč bez DPH), složené ze dvou prvků, podtrhuje okřídlená žárovka od Ingo Maurera a zrcadlo v ozdobném rámu. Foto: Petr Hloušek, Právo

Zkamenělé dřevo jako unikátní prvek do bytu

Přírodní kámen dnes dostaneme v mnoha podobách a barvách, buď štípaný, řezaný, nebo i broušený. Proč si ale do bytu rovnou nepořídit unikát ze zkamenělého dřeva?

Lité umyvadlo z teraca (30 000 Kč bez DPH), složené ze dvou prvků, podtrhuje okřídlená žárovka od Ingo Maurera a zrcadlo v ozdobném rámu. Foto: Petr Hloušek, Právo
Zkamenělé dřevo jako unikátní prvek do bytu

U nás jsou k dostání umyvadla, vany, dlažby a obklady včetně fasád do interiéru i exteriéru z indonéského fosilního dřeva. Jde o speciální typ zkamenělin odumřelých kmenů prehistorických rostlin, které se během let přeměnily v kameny, ale ponechaly si původní dřevěnou strukturu v plném rozsahu.

Vrcholem nabídky je fosilní umyvadlo z mramorové formy zkamenělého dřeva (od 35.000 Kč bez DPH, podle velikosti). Z boku je rustikální tak, jak ho stvořila příroda, zevnitř je hlazené. Nabízí nepřeberné množství barev, možností nasvícení.

Foto: Petr Hloušek, Právo

K nám tyto unikáty přivezla společnost Wooden Stones. Oxidy prvků zbarvily dřevo do různých odstínů. Tak třeba uhlík do černa, měď, chrom a kobalt do zelena, železo do žluta, červena či hněda. Stáří zkamenělých dřevin se odhaduje na stamilióny let.

Standardní umyvadlo exaktního tvaru o průměru 35–40 cm (od 7500 Kč bez DPH) z leštěného hlazeného mramoru lze doplnit dlažbou stejné kvality (tloušťka 2 cm, rozměr 40 x 40 cm, 1100 Kč).

Foto: Petr Hloušek, Právo

Umyvadlo, nebo objekt?

Milovníci přírodního kamene si mohou dopřát do koupelny, ale i do ložnice solitér v podobě umyvadla a vybrat si samostatně stojící objekt, nebo umyvadlo na desku.

Takový solitér připomíná přinejmenším sochařskou skulpturu. Vyžaduje ovšem dostatek prostoru, aby mohl vyniknout jeho tvar.

Kamenná umyvadla z Indonésie nabízejí kvalitu a neotřelý vzhled, i podle vlastního návrhu, Každý kus je originál za přijatelnou cenu od bílé přes měděnou až po černou.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ani klasické tvary, jako kruhy, čtverce či obdélníky, nemusejí být bílé. Stačí si vybrat přírodní kámen v jakémkoli tvaru, barvě, leštěný nebo matný zvenku či zevnitř.

Okázalý styl lze spojit se současným minimalistickým designem tak, že umyvadlo může být tvarově čisté a působit až puristickým dojmem.

Umyvadlo z mramoru je k dostání i v jiných barevnostech s možností stejné či rozdílné povrchové úpravy v lesku, matu či polomatu (10–12 000 Kč bez DPH podle velikosti).

Foto: Petr Hloušek, Právo

Rovněž u kamenných výrobků je favoritem umyvadlo na desku, přičemž nezáleží na tvaru, ani na velikosti. I poměrně malé modely nabízejí dostatečný komfort při používání.

Nejžádanější jsou leštěné souměrné tvary umyvadel v dokonalém zpracování. Ale objednat si lze i umyvadla ladící s tvarem vany.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Poptávka po přírodních kamenech, jako je andezit, mramor, slídy, porfyry, ale i po teracu – umělém kameni – se zvyšuje. Za cenu velmi blízkou ceně keramiky je to zajímavá alternativa s vysokou materiálovou hodnotou.

Částečně průhledné umyvadlo z křemene (20 000 Kč bez DPH) se dá prosvítit LED osvětlením.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Jak se ze dřeva stal kámen?
Proces zkamenění probíhá pod zemí, kde se dřevo nalézá pod usazeninami bez kyslíku, který by ho jinak rozložil. Minerální vody proudící přes sedimenty se usazují v buňkách rostliny a přeměňují všechny organické materiály ve stromě na minerály, především křemičitany, jako např. křemen, ale v původní dřevěné struktuře.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků